Nasza strona używa plików cookies w celu zapewnienia wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych.
Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies

Więcej Rozumiem


A A A

Refundacja

Zakup pieluchomajtek lub innych produktów chłonnych w refundacji to dobry sposób na ulgę dla domowego budżetu. Refundacja oznacza zwrot części lub całości kosztów zakupu środków pomocniczych, takich jak: pieluchomajtki, wkłady anatomiczne, cewniki, worki stomijne, soczewki, epiprotezy, materace, poduszki przeciwodleżynowe i inne. Do grupy produktów objętych refundacją zaliczamy także takie wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi (wózek inwalidzki, kule, balkoniki, sznurówki lędźwiowo-krzyżowe, ortezy, protezy kończyn, i inne).

Aby skorzystać z prawa do refundacji pieluchomajtek należy wykonać trzy kroki:

 1. Poprosić lekarza o wypisanie tzw. zlecenia. Jest to ustawowo regulowany druk, spełniający funkcję zbliżoną do recepty, na którym lekarz określa jaki produkt chłonny i w jakiej ilości będzie miesięcznie potrzebny.
   
 2. Udać się do Oddziału Wojewódzkiego NFZ, gdzie zlecenie wystawione przez lekarza zostanie zweryfikowane i zostanie wydana karta zaopatrzenia miesięcznego. Na karcie tej zaznaczane są kolejne zakupy produktów chłonnych w refundacji. Czasami karta nazywana jest „częścią B zlecenia”, dla odróżnienia od „części A zlecenia” wystawionej przez lekarza.
   
 3. Oba druki należy zabrać do apteki lub sklepu medycznego, gdzie farmaceuta wyda refundowany produkt chłonny.

Kwoty refundacji i ilości środków pomocniczych, za zakup których przysługuje zwrot kosztów, regulowane są ustawowo i podlegają ograniczeniom:

 1. Limit ilościowy w wysokości 60 sztuk miesięcznie
 2. Limit cenowy:
  1. 77zł dla osób z chorobą nowotworową (100% dopłaty NFZ do limitu)
  2. 90zł dla pozostałych chorych (70% dopłaty NFZ do limitu)

W przypadku przekroczenia limitu, brakującą kwotę dopłaca pacjent. Istnieją jednak wyjątki dla:

 • Osób represjonowanych – pacjent do wysokości limitu 60szt nie ponosi żadnych kosztów
 • Cywilnych, niewidomych ofiar działań wojennych
 • Uprawnionego żołnierza lub pracownika w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych w czasie wykonywania zadań poza granicami państwa.

Refundacja regulowana jest odpowiednimi rozporządzeniami Ministra Zdrowia. Poznaj zasady refundacji produktów Seni na stronie projektu Damy radę Fundacji Razem Zmieniamy Świat.

 

Poleć znajomym