Jakie są objawy menopauzy?
Menopauza (inaczej przekwitanie, klimakterium) to naturalny etap w życiu każdej kobiety, podczas którego dochodzi do ustania miesiączkowania w wyniku osłabienia funkcji hormonalnej jajników.
Więcej01.08.2023
Menopauza może nastąpić w różnym wieku – zazwyczaj pojawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, jednak najczęściej przypada średnio w okolicach 50 roku życia. Natomiast zaburzenia związane z menopauzą, wśród których wymienia się np. uderzenia gorąca, zmienność nastroju czy nietrzymanie moczu mogą trwać nawet kilka lat przed i po wystąpieniu ostatniej miesiączki, a zanikanie płodności zaobserwować można już około 10 lat przed menopauzą.
Menopauza, inaczej nazywana przekwitaniem lub klimakterium, to naturalny etap w życiu każdej kobiety, podczas którego dochodzi do ustania miesiączkowania w wyniku osłabienia funkcji hormonalnej jajników.
Składa się z trzech etapów:
Należy pamiętać, że menopauza nie jest chorobą, ale naturalnym procesem biologicznym. Menopauzy się nie leczy. Zamiast tego minimalizuje się jej nieprzyjemne objawy i reguluje gospodarkę hormonalną, zaburzoną w procesie przekwitania. Lekarz może zalecić zastępczą terapię hormonalną, ale nie wszystkie kobiety mogą z niej korzystać.
Objawy menopauzy mogą pojawić się nawet kilka lat przed ostatnią miesiączką i związane są przede wszystkim z wygasaniem funkcji jajników. Ilość pęcherzyków jajnikowych w tym okresie drastycznie się zmniejsza, co bezpośrednio wpływa na obniżenie stężenia hormonów płciowych w tym: estrogenów (estradiol, estron i estriol), testosteronu, androstendionu, a także DHEA czy progesteronu.
W odpowiedzi na te zmiany dochodzi do zwiększonej produkcji hormonów przysadkowych, głównie FSH, czyli folikulotropiny i LH, czyli lutropiny, których zadaniem jest pobudzenie jajników do produkcji estrogenów. Jednak organy płciowe nie są w stanie ich wytworzyć, więc organizm kobiety musi się przestawić z regularnego cyklu miesięcznego na obniżoną produkcję hormonów. To właśnie ten proces wywołuje różne, niekiedy uciążliwe dolegliwości.
Warto pamiętać, że u każdej kobiety dostosowanie się do zmian hormonalnych może przebiegać inaczej.
Pierwsze symptomy przekwitania mogą wystąpić w ciągu kilku lat przed właściwym rozpoczęciem się menopauzy. Okres ten nazywa się perimenopauzą. Pierwszymi oznakami są: nieregularne miesiączkowanie oraz krótkotrwałe uderzenia gorąca, które nieznacznie wpływają na jakość życia, ale nieco utrudniają codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza kiedy są nagłe i niespodziewane.
W przypadku wczesnych oznak menopauzy często obserwuje się również:
Jeśli zauważyłaś ich obecność, zgłoś się do ginekologa na rutynowe badania, aby wykluczyć inne przyczyny objawów. Specjalista może zlecić badanie hormonów, które jest najbardziej miarodajnym wyznacznikiem spadku aktywności jajników.
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie objawy występują u każdej kobiety – jest to kwestia indywidualna. Tak samo indywidualnie należy podchodzić do sprawy doboru odpowiedniej terapii. Dlatego tak istotne są regularne badania.
Istnieje wiele dolegliwości, które można zauważyć, kiedy jajniki przestają pracować i kobieta wchodzi w okres właściwej menopauzy. Wiele z nich negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie i sprawia, że wykonywanie dotychczasowych obowiązków staje się dużym wyzwaniem. Warto mieć na uwadze, że jest to szczególny czas w życiu kobiety, dlatego nie należy się forsować.
Co więc najczęściej doskwiera kobietom podczas menopauzy? Są to:
W tym czasie może pojawić się także tzw. syndrom opuszczonego gniazda, ponieważ wiele dzieci osiąga wtedy dojrzałość i wyprowadza się z domu rodzinnego. Choć nie jest on związany bezpośrednio z menopauzą, może nasilić się pod jej wpływem. Warto mieć to na uwadze.
Okres menopauzy bywa trudny dla wielu kobiet. Dlatego w czasie przekwitania warto zwrócić szczególną uwagę na zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Kobiety powinny przede wszystkim:
W przypadku pojawienia się nietrzymania moczu należy po pierwsze skonsultować się ze specjalistą, a po drugie zapewnić sobie komfort stosując dyskretne zabezpieczenie, czyli środki higieniczne takie jak np.:
Menopauza (inaczej przekwitanie, klimakterium) to naturalny etap w życiu każdej kobiety, podczas którego dochodzi do ustania miesiączkowania w wyniku osłabienia funkcji hormonalnej jajników.
WięcejZmagasz się z nietrzymaniem moczu i zrezygnowałaś z biegania, jogi, aerobiku? Unikasz wyjść i spotkań towarzyskich? Sięgnij po produkty chłonne Seni Lady, zaprojektowane specjalnie z myślą o kobietach. Dzięki nim pozbędziesz się uczucia dyskomfortu, zapewnisz sobie poczucie suchości i świeżości, a oprócz tego na nowo zaczniesz czerpać radość z życia.
Więcejw aptekach i sklepach medycznych
w sklepach i aptekach internetowych
poprzez infolinię z dowozem
do domu
w wybranych supermarketach
i drogeriach
Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.
Dobierz produktWybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.
Dobierz RozmiarOficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.