Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jak z nim walczyć?
Kichnięcie, kaszlnięcie, nieco większy wysiłek fizyczny i czujesz tych kilka kropli na Twojej bieliźnie? - to typowe objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.
Więcej08.03.2022
Problemy z nietrzymaniem moczu pojawiają się już u osób w młodym wieku. Znacznie częściej dotykają kobiety z uwagi na ich budowę anatomiczną oraz obciążenie, które dla organizmu stanowi ciąża. Za kontrolę oddawania moczu, czyli mikcji, odpowiadają różne grupy mięśni, które na skutek rozmaitych czynników mogą ulegać rozciągnięciu i osłabieniu. W konsekwencji dochodzi do zmian, które sprzyjają niekontrolowanemu popuszczaniu moczu. Jednym ze sposobów na ich wyeliminowanie są ćwiczenia mięśni Kegla.
O mięśniach Kegla słyszała prawie każda kobieta i zapewne też wielu mężczyzn. Pomimo to jednak większość osób nie potrafi wskazać, gdzie się one znajdują i opisać, jakie pełnią funkcje w organizmie.
Fachowa, czyli medyczna nazwa wspomnianej grupy mięśni brzmi: mięsień łonowo-guziczny i odnosi się trzyczęściowej struktury złożonej z mięśni:
Nazwy te bardzo obrazowo wskazują, gdzie znajdują się mięśnie Kegla i jakie pełnią zadania. Dzięki nim prawidłowo funkcjonuje nie tylko cewka moczowa, ale też odbytnica ze zwieraczem, pochwa, prącie oraz krocze. Mięśnie te, znane też pod wspólną nazwą jak mięśnie dna miednicy, podtrzymują też od dołu wszystkie narządy znajdujące się w jamie brzusznej. Są również zaangażowane kiedy podejmujemy jakiś wysiłek.
Dźwiganie ciężarów, pochylanie się w ukłonie, poród czy parcie podczas wypróżniania o ile nie są wykonywane prawidłowo, sprawiają że może dojść do ich rozciągnięcia i utraty ich sprawności. Nie bez znaczenia jest też wiek oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej, na jakie cierpią kobiety po menopauzie.
Ćwiczenia mięśni Kegla wymagają niestety cierpliwości i systematycznych powtórzeń często przez wiele miesięcy.
Tak jak farmaceuci sięgają po dobrodziejstwo ziół i innych darów natury docenianych przez przodków, tak metoda rehabilitacji mięśni dna miednicy zyskuje na populartności Dzieje się tak, dzięki licznym korzyściom, które się z nią wiążą. Systematycznie wykonywane proste ćwiczenia:
Wyjątkową zaletą tej metody rehabilitacji mięśni dna miednicy jest jej uniwersalność. Ćwiczenia mogą bowiem wykonywać niemal wszyscy, w dowolnym miejscu i o każdej porze. Są one korzystnie dla kobiet i dla mężczyzn. Można je realizować na stojąco, w kolejce po zakupy lub na przystanku autobusowym, ale też na siedząco, a nawet w wannie czy podczas jazdy samochodem. Mają działanie lecznicze, rehabilitacyjne, ale też profilaktyczne. Mogą też być wykonywane przez osoby cierpiące na niekontrolowane oddawanie moczu pod warunkiem, że zastosują one odpowiednią ochronę przed wilgocią – np. pieluchomajtki Seni w odpowiednim rozmiarze. Dobrze jest też skonsultować ze specjalistą czy ćwiczenia mięśni Kegla są właściwym rozwiązaniem - radą tutaj może służyć lekarz, fizjoterapeuta lub wyspecjalizowany w temacie układu moczowego urofizjoterapeuta.
Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni odpowiadających za kontrolę mikcji i wypróżniania się. W tym czasie mięśnie pośladków i brzucha powinny być rozluźnione. Należy też zadbać o spokojny oddech. Warunkiem skuteczności tych ćwiczeń jest systematyczność w ich wykonywaniu. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, gdyż pierwsze efekty są zauważalne dopiero po około 3 miesiącach. Rytm i liczba wykonywanych powtórzeń są różne, zależnie od rekomendacji polecającego tę metodę fizjoterapeuty czy lekarza. Jedni zalecają 3 dni ćwiczeń w tygodniu, inni – codzienną aktywność. Jedni 5-10 minut, 3 razy dziennie, inni jednorazowo po 100 powtórzeń w seriach.
Ćwiczenia mięśni Kegla są zalecane kobietom i mężczyznom cierpiącym na nietrzymanie moczu. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie kontrola mikcji jest utrudniona i zaciskanie oraz rozluźnianie mięśni może dodatkowo przyczynić się do wydalania większej ilości moczu. Skuteczną ochronę przed wilgocią zapewniają produkty marki Seni. Przy intensywnej nasileniu nietrzymania moczu można wybrać odpowiednie pieluchomajtki Seni, majtki chłonne lub pieluchy anatomiczne, dopasowane rozmiarem oraz poziomem chłonności do potrzeb konkretnej osoby. Przy niewielkim nasileniu problemu wystarczające będą odpowiednie wkładki urologiczne, które można umieścić w codziennej bieliźnie i wymieniać w razie potrzeby.
Warto pamiętać, że chociaż ćwiczenia mięśni Kegla są uznawane za wyjątkowo skuteczne i przeznaczone niemal dla każdego, bagatelizowanie problemu i ograniczanie się do domowych metod nie jest dobrym pomysłem. Jeśli wystąpi problem z nietrzymaniem moczu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Problem bowiem może być znacznie głębszy i prowadzić do poważnych, trwałych komplikacji zdrowotnych. Istotne jest też to „niemal”, odnoszące się do grupy osób, które mogą ćwiczyć mięśnie Kegla. Zawsze bowiem może się okazać, że zmiany w organizmie są zaawansowane i ćwiczenia mogą tylko ten stan pogorszyć.
Kichnięcie, kaszlnięcie, nieco większy wysiłek fizyczny i czujesz tych kilka kropli na Twojej bieliźnie? - to typowe objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.
WięcejNie jest tajemnicą, że funkcjonowanie z nietrzymaniem moczu potrafi być kłopotliwe. Statystycznie, zmagają się z nim częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię układu moczowego lub przebyte porody.
Więcejw aptekach i sklepach medycznych
w sklepach i aptekach internetowych
poprzez infolinię z dowozem
do domu
w wybranych supermarketach
i drogeriach
Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.
Dobierz produktWybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.
Dobierz RozmiarOficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat