26.10.2023
Nietrzymanie moczu u nastolatków i u młodych osób – dowiedz się więcej o problemie
Na świecie powszechny jest pogląd, że nietrzymanie moczu jest naturalnym elementem starzenia się organizmu i jest typowe dla osób starszych. Rzeczywiście, duża część osób w podeszłym wieku cierpi z powodu nietrzymania moczu, jednak również wiele młodych osób, a nawet nastolatków zmaga się z inkontynencją. Przyczyny takiego stanu mogą być różne np. wrodzona wada układu moczowego czy uszkodzenie rdzenia kręgowego. Czasem nietrzymanie moczu jest przewlekłe, czasem ma charakter przejściowy. Niezależnie od tego czy jest to stan przewlekły, czy ma szansę przeminąć, młody człowiek z powodu pojawiającej się inkontynencji będzie czuł się zagubiony, zawstydzony, często wykluczony. Może bać się z kimkolwiek o tym porozmawiać, nawet z rodzicem czy inną bliską osobą. Każdy, nawet krótki epizod nietrzymania moczu powinien być konsultowany z lekarzem. Niezależnie jednak od wizyty lekarskiej można ułatwić sobie codzienne życie, stosując odpowiednie zabezpieczenie.
Dowiedz się, jakie produkty będą odpowiednie dla nastolatka czy młodej osoby z nietrzymaniem moczu.
Spis treści:
Rodzaje inkontynencji u nastolatków i młodych osób – jakie występują najczęściej?
Nietrzymanie moczu to mimowolne opróżnianie pęcherza moczowego tylko w części lub w całości. Dla osób nastoletnich można wyróżnić dwa typy nietrzymania moczu. Są to:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu — jest spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej, co w konsekwencji powoduje niekontrolowany wyciek. Najczęściej zdarza się podczas wysiłku fizycznego, ale również w trakcie kichania i kaszlu.
- Nietrzymanie moczu z nagłym parciem – wynikające z nieprawidłowej i nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Objawia się silną potrzebą natychmiastowego oddania moczu i często kończy się nagłym wyciekiem.
Nietrzymanie moczu w każdym przypadku należy skonsultować ze specjalistą, który określi rodzaj dolegliwości i dostosuje odpowiednie leczenie.
U osób w wieku od 10 do 12 lat można również zauważyć tzw. nietrzymanie moczu podczas śmiechu. Wówczas popuszcza się niewielką ilość płynu wyłącznie przy intensywnym chichotaniu. Przyczyny tego zjawiska nie są znane.
Więcej informacji o inkontynencji u kilkuletnich dzieci dowiesz się z artykułu: Przyczyny NTM u dzieci
Przyczyny nietrzymania moczu u nastolatków i młodych osób
Nietrzymanie moczu u nastolatków może być spowodowane zaburzeniami fizjologicznymi jak i psychologicznymi:
- Wrodzone wady anatomiczne.
- Nieodpowiednie funkcjonowanie mięśni dna miednicy.
- Stres i emocjonalne czynniki.
- Zaburzenia neurologiczne.
Inkontynencja moczu to dość częsta dolegliwość nie tylko wśród osób pełnosprawnych, ale także z niepełnosprawnościami. Wada wrodzona kręgosłupa, porażenie kończyn, zniesienie czucia powierzchniowego i całkowitego, dystrofia mięśniowa, mózgowe porażenie dziecięce – to tylko kilka sytuacji, którym może towarzyszyć nietrzymanie moczu i kału.
Nietrzymanie moczu w młodym wieku – jak sobie z tym radzić?
Popuszczanie moczu w młodym wieku powoduje wstyd, niezależnie od tego, czy inni zauważają dolegliwości, czy też nie. Z czasem może pojawić się także uczucie zrezygnowania i bezsilności, zwłaszcza jeśli nastolatek nie ma możliwości udania się do lekarza i znalezienia przyczyny problemu. Ostatecznie u młodej osoby może rozwinąć się depresja.
W celu łagodzenia skutków psychicznych związanych z nietrzymaniem moczu warto rozważyć użycie specjalistycznych wyrobów chłonnych. Produkty zapewnią ochronę przed przemakaniem ubrań i pomogą uniknąć potencjalnie niekomfortowych sytuacji.
Jeśli dolegliwości dotyczą młodej kobiety, która zmaga się z:
- kropelkowym nietrzymaniem moczu, warto wybrać wkładki Seni Lady Slim Micro – wyglądają jak zwykłe wkładki, ale są o wiele bardziej chłonne;
- lekką inkontynencją, można zdecydować się na Seni Lady Slim Mini lub Normal – są dyskretne i pozostają suche.
- nietrzymaniem moczu w stopniu średnim lub ciężkim, dobrym wyborem będą Seni Lady Normal, Extra, Super lub Plus – są one wystarczająco chłonne, aby zaabsorbować dużą ilość moczu.
Dla bardzo ruchliwych osób, które prowadzą aktywny tryb życia dobrym wyborem będą dyskretne majtki chłonne z serii Seni Active lub bielizna chłonna Seni Lady Pants, która nie odznacza się pod ubraniem.
Natomiast jeśli inkontynencja moczu występuje u młodego mężczyzny, warto wypróbować środki higieniczne z serii Seni Man. One również są podzielone pod względem chłonności. Jedyną różnicą pomiędzy modelami dla kobiet i mężczyzn jest kształt. Wkładki dla panów zostały specjalnie wyprofilowane tak, aby dopasowały się do męskiej anatomii bielizny typu slipy.
Dowiedz się więcej o dopasowaniu rozmiaru wyrobów chłonnych: Dobór produktu
Sposoby leczenia inkontynencji moczu u nastolatków i osób młodych – jakie są dostępne?
Jeśli nastolatek zmaga się z nietrzymaniem moczu, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub pediatry. Zleci on niezbędne badania np. moczu w celu wykluczenia infekcji. Może on także skierować pacjenta do specjalisty, np. urologa, który poszerzy diagnostykę.
Dobrą drogą radzenia sobie ze skutkami nietrzymania moczu może być wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni stan mięśni dna miednicy i może podpowiedzieć, co zmienić, aby zmniejszyć problem lub uniknąć dalszego rozwoju choroby.
Leczenie nietrzymania moczu może być wielopłaszczyznowe, dostosowane do przyczyny dolegliwości i intensywności jego nasilenia. Możliwe jest, że na początek leczenie będzie obejmować modyfikację nawyków i stylu życia. Są to:
- Wprowadzenie ćwiczeń na nietrzymanie moczu tj. Mięśni dna miednicy.
- Terapia behawioralna uwzględniająca trening pęcherza.
- Minitorowanie nawyków moczowych.
- Modyfikacja diety.
- Wzmocnienie ogólnego zdrowia.
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.