07.08.2023
Nietrzymanie moczu u osób starszych – jak zachęcić seniora do noszenia wyrobów chłonnych
Wybór produktów chłonnych dostępnych na rynku jest bardzo duży. Dlatego ciężko zdecydować, który wyrób na nietrzymanie moczu będzie odpowiedni dla osoby starszej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak dobrać odpowiedni produkt dla seniora i w jaki sposób możesz zachęcić go do noszenia wyrobów chłonnych.
Spis treści:
Inkontynencja (nietrzymanie moczu) może dotyczyć osób w każdym wieku, lecz ryzyko wystąpienia tej dolegliwości wzrasta u osób starszych. Ze względu na budowę układu moczowego i inne czynniki częściej z inkontynencją borykają się kobiety, ale nietrzymanie moczu występuje także u mężczyzn. Niezależnie od wieku, czy płci osoba z nietrzymaniem moczu czuje dyskomfort, często wstyd. Warto wtedy sięgnąć po odpowiednio dobrane wyroby chłonne, które noszone na co dzień pozwalają znów czuć się bezpiecznie i komfortowo. Zdarza się jednak, że osoba z nietrzymanie moczu ma opory, by sięgnąć po wyroby chłonne.
Wyroby chłonne – dlaczego osoby starsze z nietrzymaniem moczu nie chcą ich nosić?
Konieczność noszenia wyrobów chłonnych to dla wielu osób dorosłych duży problem. Kojarzą im się one z pieluszkami dla dzieci oraz nieustannie przypominają o istnieniu problemu.
Powodów, dla których senior nie chce nosić wyrobów chłonnych, jest bardzo wiele i w dużej mierze zależą od jego doświadczeń czy uprzedzeń. Dlatego, zanim zaczniesz namawiać podopiecznego do założenia wkładek czy pieluchomajtek, porozmawiajcie otwarcie i spróbuj dowiedzieć się, jakie jest jego nastawienie.
W poniższym artykule znajdziesz więcej informacji na temat emocji podopiecznego jak i opiekuna, których możecie doświadczać: ARTYKUŁ.
Zapoznaj się z nim, by lepiej przygotować się do rozmowy i ułatwić komunikację między Tobą i podopiecznym.
Tutaj znajdziesz więcej informacji: Emocje u chorego i jego opiekuna
Noszenie wyrobów chłonnych a nietrzymanie moczu u osób dorosłych – jak rozmawiać o tym z seniorem?
Korzystanie z wyrobów chłonnych przez podopiecznego z nietrzymaniem moczu jest korzystne dla Was obu. Jest więc zrozumiałe, że próbujesz namówić seniora, by zaczął ich używać. Nic dziwnego, że nalegasz na seniora, aby je założył.
Pierwsza zasada: nie rób nic na siłę. Uporczywie namawiając, krzycząc i wypominając kolejną zabrudzoną pościel czy ubranie, wywołasz wyłącznie złość oraz wstyd i jeszcze bardziej zniechęcisz podopiecznego do noszenia artykułów higienicznych.
Po drugie staraj się wymienić podczas rozmowy jak najwięcej zalet, które wynikają z użytkowania wyrobów chłonnych. Co ważne – nie należy używać słów „pieluszki” czy „pampersy” w odniesieniu do artykułów higienicznych. W ten sposób sprowadzasz dorosłego do poziomu dziecka. Wielu seniorów czuje się wtedy odartych z godności i poczucia własnej wartości. Dlatego najlepiej określać takie produkty ich właściwymi nazwami, czyli używać np. pojęć „wkładki chłonne” „pieluchomajtki” „bielizna chłonna” czy „majtki chłonne”.
Dobór wyrobów chłonnych – co wybrać i dla kogo?
Czasami seniorzy odmawiają stosowania wyrobów chłonnych, ponieważ w przeszłości ich używali i nie spełniły ich oczekiwań. Mogło tak się zdarzyć, jeśli artykuły nie były odpowiednio dobrane do stopnia nietrzymania moczu. Zakładanie zbyt wysoko chłonnego produktu na lekkie nietrzymanie moczu np. majtek chłonnych Seni Active lub przeciwnie, wybór wkładek urologicznych przy poważniejszym problemie może zniechęcić do korzystania z wyrobów chłonnych w ogóle.
Aby odpowiednio dobrać wyroby chłonne do pacjenta, warto najpierw zebrać informacje o tym, ile moczu wycieka każdego dnia. Pomoże w tym dzienniczek mikcji. O szczegółach dobierania artykułów higienicznych przeczytasz w naszym artykule Dobór produktu.
Nietrzymanie moczu u osób starszych – jak zachęcić osobę starszą do noszenia wyrobów chłonnych?
Szukasz argumentów, aby przekonać podopiecznego do noszenia artykułów higienicznych? Zacznij od przedstawienia zalet tego rozwiązania. Możesz np. wziąć jedną wkładkę i wylać na nią wodę, a następnie pokazać, że wkład chłonie płyn w całości, a jego powierzchnia pozostaje sucha. To dobry sposób, aby pokazać, że dzięki noszeniu wyrobów chłonnych:
- ryzyko powstawania bolesnych odparzeń jest zminimalizowane, co ma znaczenie dla poczucia komfortu,
- nic się nie „wylewa” na boki, a wszystko trafia do wnętrza wkładu, zatem nikt się nie dowie się o przykrym problemie,
- przykry zapach moczu jest redukowany, co zwiększa dyskrecję i pewność siebie.
Warto również dodać, że dzięki noszeniu wyrobów chłonnych, senior bez skrępowania może wyjść z domu i wykonywać ulubione czynności, np. chodzić na spacery, czytać na zewnątrz, pielęgnować ogródek czy spotykać się ze znajomymi.
Dobrym pomysłem jest także wyjaśnienie, jak zakłada się dane wyroby chłonne. Taką rozmowę należy szczególnie przeprowadzić z mężczyznami, którzy nie są przyzwyczajeni do noszenia wkładek higienicznych i jest to dla nich nowość. W przypadku wkładek Seni Men warto podkreślić, że przykleja się je do codziennej bielizny, dzięki czemu są one niewidoczne dla otoczenia. Z kolei majtki chłonne nosi się jak zwykłą bieliznę, więc nie odznaczają się one pod ubraniem. Być może taka zachęta sprawi, że senior ośmieli się, by je samodzielnie założyć i przetestować.
Przekonanie osoby dorosłej, która zmaga się z nietrzymaniem moczu, do noszenia wyrobów chłonnych wymaga delikatności, wyrozumiałości i empatii. Jeśli jednak będziesz cierpliwie tłumaczyć zalety tych produktów i pozostawisz seniorowi wybór, jest szansa, że również i on się do nich przekona.
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.