Seni Lady vs tradycyjne podpaski
Kobiety z lekką inkontynencją, które nie mają wystarczającej wiedzy na temat swojej dolegliwości, często sięgają po tradycyjne podpaski, żeby zabezpieczyć bieliznę.
Więcej12.01.2022
Nietrzymanie stolca to jedno z najbardziej wstydliwych schorzeń, które może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Szacuje się, że dotyczy ok. 5% całej populacji, jednak dane te nie są zbyt miarodajne, ponieważ chorzy często nie zgłaszają się z problemem do lekarza. To błąd, ponieważ nietrzymanie stolca można leczyć. Poznaj przyczyny i objawy tego schorzenia oraz dowiedz się, jak je leczyć.
Nietrzymanie kału, nazywane także inkontynencją kałową polega na niekontrolowanym wycieku masy kałowej z odbytu. W międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 znajduje się na pozycji R-15 i jest opisane jako "bliżej nieokreślone zanieczyszczanie się kałem". Główną przyczyną nietrzymania stolca jest utrata zdolności do kontrolowania nad pracą zewnętrznego zwieracza odbytu. Powody takiej sytuacji mogą być bardzo różne i zależą m.in. od wieku.
U znacznej części dzieci powyżej 4. roku życia inkontynencja kałowa ma charakter czynnościowy, co oznacza, że dziecko sam powstrzymuje wydalenie kału, zaciskając mięśnie. Nazywa się to retencyjnym nietrzymaniem stolca.
Choroba ta objawia się głównie bezwiednym wyciekaniem kału i niekontrolowanym, wielokrotnym oddawaniem stolca, którego dziecko nie jest świadome. Pojawiają się one po około siedmiu dniach od zatrzymania defekacji. Oprócz tego może dziecko może się inaczej zachowywać – na przykład, powstrzymując akt oddawania kału, zmienia pozycję, np. zaczyna skakać lub siada na piętach, skupia się i patrzy w dal oraz zaciska uda i pośladki.
Przyczyny retencyjnego nietrzymania stolca mają zazwyczaj charakter psychosomatyczny. Problem z załatwianiem się pojawia się zazwyczaj po tym, jak:
Leczenie inkontynencji u dzieci rozpoczyna się od ustalenia przyczyny problemu. Następnie przeprowadza się czyszczenie jelita z zalegającej masy kałowej i wprowadzenie odpowiedniej diety oraz leków, które ułatwiają defekację. Zalecana jest również kontrola u psychiatry.
Powodem występowania inkontynencji kałowej u osób dorosłych jest utrata zdolności do kontrolowania pracy mięśni zwieracza. Ma to związek z ubytkiem mięśni zwieracza lub uszkodzeniem systemu nerwowego w tej okolicy w wyniku urazu mechanicznego.
Nietrzymanie kału może towarzyszyć także chorobom nowotworowym odbytu lub stanom zapalnym jednego z odcinków przewodu pokarmowego. Dlatego nie należy tego bagatelizować.
U kobiet istnieje jeszcze jedna przyczyna inkontynencji kałowej, a jest nią poród naturalny. Według statystyk problem dotyczy ok. 20% mam, choć nie każda z nich zgłasza się z tym problemem do lekarza. Przyczynami nietrzymania stolca po porodzie są najczęściej:
Jednocześnie warto pamiętać, że nietrzymanie kału spowodowane porodem nie musi pojawić się bezpośrednio po rozwiązaniu ciąży, a może wystąpić dopiero np. w okresie menopauzy lub przy osłabieniu mięśni dna miednicy.
U seniorów nietrzymanie stolca jest dość powszechnym problemem, który wynika głównie z podeszłego wieku i wiąże się z osłabieniem zwieraczy, które utrzymują kał w odbytnicy. Wśród innych przyczyn wymienia się:
Niektórzy wskazują, że przyczyną nietrzymania stolca może być nerwica i inne zaburzenia nerwicowe. Mogą one negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu i przyczyniać się do ukształtowania się niewłaściwych nawyków podczas wypróżniania się.
Walkę z nietrzymaniem kału u osób dorosłych należy rozpocząć od rozpoznania przyczyny problemu. W tym celu wykonuje się szereg badań zarówno diagnostycznych, jak i obrazowych, np. badania krwi, moczu i kału oraz elektrofizjologiczne, gastroskopię, kolonoskopię, jak i rezonans magnetyczny miednicy. Lekarz powinien przeprowadzić także dokładny wywiad z pacjentem na temat codziennych nawyków, diety oraz historii przebytych chorób.
Na podstawie zebranych informacji, specjalista stawia diagnozę i określa dalsze postępowanie. Jeśli przyczyna inkontynencji kałowej to:
W skrajnych przypadkach i w bardzo zaawansowanym stadium choroby lekarz może zlecić wyprowadzenie stomii, czyli sztucznego odbytu.
Dieta ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu, w tym także na stopień zaawansowania nietrzymania stolca u dorosłych. Aby zmniejszyć dolegliwości i spowolnić rozwój choroby, warto zadbać, żeby spożywane posiłki przy inkontynencji kałowej:
W diecie powinny znaleźć się przede wszystkim: jasne pieczywo, drobne kasze, chude mięso i sezonowe warzywa. Nie wolno zapominać również o dużej ilości wody.
Zmagasz się z nietrzymaniem stolca, ale nie chcesz rezygnować z codziennych aktywności? A może problem dotyczy bliskiej Ci osoby, która z tego powodu zamknęła się w domu? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z wyrobów chłonnych, które nie tylko absorbują treść kału, ale także chronią delikatną skórę okolic intymnych przed podrażnieniami. Dobrze sprawdzą się, np.:
Na noc warto zabezpieczyć pościel podkładami higienicznymi. Dzięki nim utrzymanie łóżka w czystości będzie łatwiejsze w przypadku niekontrolowanego wycieku kału podczas snu.
Problemem nietrzymania kału zajmują się proktolodzy.
Przyczynami popuszczania stolca podczas oddawania gazów mogą być niewłaściwa praca zwieraczy oraz nieodpowiednia dieta. Warto skonsultować się z proktologiem, a także z dietetykiem.
Niezależnie od sytuacji, każdy niekontrolowany wyciek stolca jest niewłaściwy i wymaga konsultacji medycznej.
Kobiety z lekką inkontynencją, które nie mają wystarczającej wiedzy na temat swojej dolegliwości, często sięgają po tradycyjne podpaski, żeby zabezpieczyć bieliznę.
WięcejMenopauza może nastąpić w różnym wieku – zazwyczaj pojawia się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, jednak najczęściej przypada średnio w okolicach 50 roku życia. Natomiast zaburzenia związane z menopauzą, wśród których wymienia się np. uderzenia gorąca, zmienność nastroju czy nietrzymanie moczu mogą trwać nawet kilka lat przed i po wystąpieniu ostatniej miesiączki, a zanikanie płodności zaobserwować można już około 10 lat przed menopauzą.
Więcejw aptekach i sklepach medycznych
w sklepach i aptekach internetowych
poprzez infolinię z dowozem
do domu
w wybranych supermarketach
i drogeriach
Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.
Dobierz produktWybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.
Dobierz RozmiarOficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.