20.12.2019
Opiekunie, zadbaj także o siebie
Wraz z chorobą bliskiej osoby – dziecka, rodzica, czy innego członka rodziny – zmienia się wiele aspektów życia wszystkich zaangażowanych osób. Odpowiadając na potrzebę opieki nad chorą osobą, rodzina decyduje się na podjęcie wyzwania angażującego wielkie pokłady energii, sił psychicznych i fizycznych, często również nadwyrężającego domowy budżet.
W centrum zainteresowania jest chory, którego stan nierzadko pogarsza się w miarę upływu czasu lub u którego długo trzeba czekać na efekty rehabilitacji. Jest oczywiste, że chory doświadcza cierpienia – bólu fizycznego, świadomości swojej choroby, bezradności, emocjonalnych dylematów. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że to, co dzieje się z chorym nie pozostaje bez wpływu na inne osoby, a szczególnie na tych, którzy bezpośrednio się nim opiekują.
Wpływ choroby jednego z członków rodziny na jego bliskich widoczny jest w dwóch aspektach:
- fizycznym – opiekunowie muszą włożyć wiele pracy i wysiłku w codzienną pielęgnację, pomoc choremu;
- emocjonalnym – członkowie rodziny przeżywają szereg emocji o różnym zabarwieniu, muszą radzić sobie zarówno z dotychczasowym życiem, jak i z nową sytuacją.
Aby odnaleźć w sobie siłę, żeby z zaangażowaniem i pozytywnym nastawieniem opiekować się chorą osobą, nie można zapomnieć o samym sobie. Trzeba postawić siebie – opiekuna – na drugim biegunie, przeciwstawnym do chorego i zadbać o swoje zdrowie, swoje siły psychiczne. W przeciwnym wypadku można znaleźć się w sytuacji, kiedy brak motywacji, wiary w sens opieki, postępujące zmęczenie i trudności w radzeniu sobie z emocjami podopiecznego sprawią, że opieka nad bliskim stanie się brzemieniem nie do udźwignięcia.
Jak radzić sobie z emocjami i odnaleźć pozytywne strony opieki nad chorym? – dowiedz się w dziale Zdrowe emocje. O tym, jak ułatwić sobie organizację opieki nad chorym, czytaj tutaj.
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.