Informujemy, że rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 maja 2023 r. (Dz.U. 2023 poz. 1127) zmieniającym rozporządzenie w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego wprowadzono nowy wzór zlecenia. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2023 r.
Przepisy rozporządzenia mają na celu uporządkowanie informacji zawartych w zleceniu oraz dostosowanie zakresu danych zawartych w zleceniu do systemu informatycznego służącego do wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń w postaci elektronicznej.
Tym samym zrezygnowano z obowiązku poświadczenia wydania wyrobu medycznego podpisem osobistym osoby wydającej wyrób medyczny.
Uwaga!
Zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zostały:
- wystawione lub
- wystawione i potwierdzone lub
- częściowo zrealizowane
zachowują ważność, a przy ich realizacji nie wymaga się uzyskania podpisu osoby wydającej wyrób medyczny, o którym mowa w częściach IV.B.2 tych zleceń.
Link do publikacji: Dziennik Ustaw 2023 r. poz. 1127
Wraz z wprowadzeniem nowego wzoru zleceń, od 1 lipca 2023 r. możliwe będzie także wystawianie zleceń w formie elektronicznej. Komunikat Centrali NFZ z dnia 23 czerwca 2023 roku informuje o nowej funkcjonalności pozwalającej na wystawianie i realizację e-zleceń.
Link do komunikatu: aktualnosci-centrali/komunikat-dla-swiadczeniodawcow
Okres przejściowy 1.07.2023 – 30.09.2023
Na stronie Ministerstwa Zdrowia w dniu 23 czerwca 2023 r. ukazał się komunikat dotyczący okresu przejściowego od 1 lipca do dnia 30 września 2023 r. Oznacza to, że zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne będą mogły być wystawiane, weryfikowane i realizowane na dotychczasowych zasadach do końca września 2023 r.
Jak odróżnić e-zlecenie od tradycyjnego?
Drukowanie zleceń
Przepisy regulujące obowiązek drukowania zleceń papierowych nie uległy zmianie. W związku z tym w okresie przejściowym 1 lipca-30 września 2023 r. nadal wymagany jest wydruk części III i IV zlecenia w przypadku zleceń z realizacji częściowej, jak i z tzw. teleporady.
Przepisy te nie dotyczą jedynie zleceń elektronicznych (e-zleceń), których kod zaczyna się od cyfry “5” i ma format W-PPPPPPPP-NNNNNNNN, jak przedstawiono w powyższym podpunkcie.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 maja 2023 r. (Dz.U. 2023 poz. 1127) zmieniające rozporządzenie w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego wprowadziło nowe pole do wypełniania podczas realizacji zlecenia na zaopatrzenie w systemie e-ZWM. Celem wprowadzanych danych we wskazanym polu jest identyfikacja danego wyrobu medycznego za pośrednictwem kodu UDI, lub innego kodu jednoznacznie identyfikującego dany wyrób medyczny. Informujemy, iż obecnie wprowadzanie kodów UDI w systemie e-ZWM nie jest obowiązkowe, lecz w najbliższym czasie NFZ zamierza wprowadzić obligatoryjność ich uzupełniania, dlatego rekomedujemy wypełnianie opisanego wyżej pola.
W związku z tym w cenniku sierpniowym została dodana rubryka “EAN / GTIN / UDI-DI”, w której umieszczony został kod kreskowy EAN, generowany na podstawie numeru GTIN, odpowiadający numerowi UDI-DI.
Zarządzeniem Prezesa NFZ nr 98/2023/DSOZ zmieniającym zarządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne wprowadzono nowe zasady realizacji zleceń. Realizacja częściowa będzie mogła być dokonywana:
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2023 r. Treść aktu w załączniku.
Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.
Dobierz produktWybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.
Dobierz RozmiarOficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.