Podziałów nietrzymania moczu jest wiele. Dokonywane są one na podstawie różnych kryteriów. Najbardziej powszechny podział opracowany został przez Komitet Standaryzacji międzynarodowej organizacji ICS (International Continence Society). Jest to podział formalny, obejmujący także nietrzymanie kału, więc do opisu problemu stosuje się słowo „inkontynencja”.
Inkontynencja moczowa
Wiąże się głównie z osłabieniem mięśni miednicy i oznacza niekontrolowany wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego, w czasie kichania, kaszlenia, śmiechu. Wówczas wzrasta ciśnienie śródbrzuszne i powoduje ucisk (ang. stress) na pęcherz. Ten typ nietrzymania moczu dotyczy najczęściej kobiet, u mężczyzn pojawia się niekiedy po zabiegu usunięcia prostaty.
Niekontrolowany wyciek moczu, któremu towarzyszy lub bezpośrednio poprzedza uczucie silnego parcia; może objawiać się jako małe wycieki pomiędzy świadomym oddawaniem moczu lub jako całkowite niekontrolowane opróżnienie pęcherza.
Niekontrolowany wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego, w czasie kichania, śmiania się, kaszlenia połączony z uczuciem parcia.
Niekontrolowany wyciek moczu podczas snu, tzw. moczenie nocne.
Nieprzerwany, niekontrolowany wyciek moczu.
Tzw. odruchowe nietrzymanie moczu, związane z zaburzonym funkcjonowaniem układu nerwowego – chory nie odczuwa parcia na pęcherz, który opróżnia się automatycznie i całkowicie.
Każdy niekontrolowany wyciek moczu spowodowany przepełnieniem pęcherza (np. ze względu na zablokowanie jego ujścia).
Niekontrolowany wyciek moczu drogą inną niż cewka moczowa.
Nietrzymanie moczu, którego nie można przyporządkować do innych kategorii. Często określa się w ten sposób nietrzymanie moczu u osób psychicznie upośledzonych, u których nie dochodzi do żadnych dysfunkcji w obszarze układu moczowego.
Niekontrolowany wyciek moczu podczas np. stosunku płciowego, po świadomym oddaniu moczu (tzw. PMD) itp.
Inkontynencja kałowa
Chory czuje parcie, ale nie jest w stanie wytrzymać na tyle długo, żeby zdążyć do toalety – często jest to wynikiem osłabienia mięśni zwieracza odbytu.
Stolec wycieka, przeważnie bez wcześniejszego uczucia parcia – najczęściej przyczyną jest uszkodzenie nerwów, osłabienie mięśni lub chroniczne zatwardzenie.
Oficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.