Refundacja
Każda chora osoba ubezpieczona ma prawo skorzystać z refundacji środków pomocniczych: pieluchomajtek, majtek chłonnych, pieluch anatomicznych, wkładów anatomicznych oraz podkładów.
Więcej05.07.2023
Oddawanie moczu, inaczej mikcja, polega na usunięciu na usunięciu z organizmu przez cewkę moczową gromadzącego się w pęcherzu płynu. Mocz, który stopniowo się zbiera, napręża ściany pęcherza, co skutkuje sygnałem dla mózgu o potrzebie jego opróżnienia. Jednak przez różne czynniki, a także choroby może zdarzyć się, że pęcherz nie będzie funkcjonować tak, jak powinien. Taka sytuacja wymaga natychmiastowego podjęcia stosownej diagnostyki i wykonania szeregu badań w tym np. badania urodynamicznego. Dowiedz się, na czym ono polega i czy jest bezpieczne.
Badanie urodynamiczne to jedna z metod diagnostycznych, której celem jest ocena czynnościowa dolnych dróg moczowych. Nazywa się je także diagnostycznym testem przepływu i gromadzenia moczu. Jest badaniem inwazyjnym, a jego przeprowadzenie może się wiązać z dyskomfortem.
Czy badanie urodynamiczne jest konieczne? W wielu przypadkach: tak. Dzięki niemu można dowiedzieć się, z jakim problemem zmaga się pacjent i jaka jest przyczyna choroby. W połączeniu z pozostałymi elementami diagnostyki pozwala uzyskać pełny obraz stanu zdrowia i na tej podstawie wprowadzić stosowne leczenie. Bez tego diagnoza mogłaby okazać się błędna, a stosowane formy terapii – nieskuteczne.
Test przepływu i gromadzenia moczu jest standardowym badaniem wykonywanym przy wielu schorzeniach urologicznych. Najczęściej badanie urodynamiczne przeprowadza się u osób starszych, które cierpią na:
Wykonanie testu rekomenduje się także osobom, u których dochodzi do zaburzeń pracy pęcherza na skutek urazów lub chorób układu nerwowego, czyli np. stwardnienia rozsianego czy uszkodzenia kręgosłupa. Ponadto badanie urodynamiczne przeprowadza się podczas kwalifikacji do zabiegów planowych wysiłkowego nietrzymania moczu czy zabiegów korekcji zaburzeń statyki narządu rodnego. Wykonuje się je również u dzieci np. w przypadku problemu z moczeniem nocnym.
Więcej informacji o problemach z mikcją znajdziesz w artykule: Częste oddawanie moczu. Częstomocz – objawy, przyczyny, zapobieganie i leczenie
Aby lekarz mógł przeprowadzić test przepływu i gromadzenia moczu, pacjent musi się do niego odpowiednio się przygotować. Oto najważniejsze wymagania.
Warto pamiętać, żeby na badanie zabrać całą dokumentację medyczną oraz wyniki badań, np. USG, urografii czy tomografii komputerowej, a także jeśli posiadamy to również dzienniczek mikcji.
W artykule o papierowym dzienniczku mikcji znajdziesz więcej informacji.
Aby móc ustalić, jak pracuje układ moczowy, niezbędne jest wykonanie szczegółowego testu przepływu i gromadzenia moczu.
Składa się on z kilku różnych badań, takich jak:
Co ważne – badanie urodynamiczne wykonuje się na fotelu urologiczno-ginekologicznym, na którym trzeba położyć się na wznak z rozchylonymi nogami. Całość trwa zazwyczaj od 60 do 90 minut. Po przeprowadzonym teście można spokojnie powrócić do swoich zadań.
Zabieg wymaga wprowadzenia cewników do pęcherza moczowego i odbytu. Zastanawiasz się, czy badanie urodynamiczne jest bolesne? Odczucia są bardzo różne, jednak najczęściej pojawia się dyskomfort spowodowany obecnością cewników wewnątrz ciała. Nieprzyjemne uczucia mija tuż po ich wyciągnięciu. W związku z tym samo badanie nie boli.
Dolegliwości mogą się pojawić później. Kilka dni po przeprowadzeniu testu mogą wystąpić np.:
W związku z tym, że badanie urodynamiczne nie zagraża zdrowiu, może być wielokrotnie powtarzane i przeprowadzane u osób w każdym wieku.
Osobom, które zostały skierowane na badanie urodynamiczne, NFZ oferuje refundację kosztów. Jednak czas oczekiwania na przeprowadzenie diagnostyki tą drogą może wynieść od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Dlatego warto pomyśleć o wykonaniu badania prywatnie. Koszt takiej usługi to od 300 do 500 zł.
Badanie urodynamiczne jest niezwykle istotne w diagnostyce chorób pęcherza. Warto zrobić je jak najszybciej, aby móc podjąć odpowiednie leczenie.
Każda chora osoba ubezpieczona ma prawo skorzystać z refundacji środków pomocniczych: pieluchomajtek, majtek chłonnych, pieluch anatomicznych, wkładów anatomicznych oraz podkładów.
WięcejTrening pęcherza to nieinwazyjna i niefarmakologiczna terapia, zalecana osobom z nietrzymaniem moczu, których problemy spowodowane są zaburzeniami czynnościowymi dolnych dróg moczowych.
Więcejw aptekach i sklepach medycznych
w sklepach i aptekach internetowych
poprzez infolinię z dowozem
do domu
w wybranych supermarketach
i drogeriach
Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.
Dobierz produktWybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.
Dobierz RozmiarOficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.