Kilka słów o układzie moczowym
Nieprawidłowe działanie układu moczowego może spowodować nie tylko nietrzymanie moczu, ale konsekwencje znacznie poważniejsze, m.in. zatrucie organizmu.
Więcej06.06.2023
Z nietrzymaniem moczu, które prowadzi do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza, zmaga się od 25 do 45% kobiet i 20% mężczyzn w Polsce. Poznaj szczegółowe informacje na temat inkontynencji, w tym przyczyny tego problemu oraz ćwiczenia, metody leczenia, a także najpopularniejsze prawdy i mity.
Problem nietrzymania moczu dotyczy w większości kobiet, choć wśród pacjentów nie brak również mężczyzn. Dla wielu osób jest to powód do unikania kontaktu z innymi ludźmi. Zdarza się, że chorzy izolują się od społeczeństwa w obawie przed ostracyzmem. Jednak inkontynencja nie musi oznaczać wykluczenia. Wystarczy tylko dogłębnie poznać ten problem i wdrożyć odpowiednie leczenie, a także sięgnąć po odpowiednie produkty zapewniające komfort przez cały dzień.
Hasło "inkontynencja" dla wielu osób brzmi bardzo tajemniczo, jednak to nic innego jak "nietrzymanie". W medycynie oznacza to objaw niekontrolowanego wydalania moczu lub kału. Często jest skutkiem innych problemów zdrowotnych, z którymi zmaga się pacjent.
Bez względu na to, co jest przyczyną nietrzymania moczu lub kału, jego nasilenie może być różne. Podział nietrzymania moczu na stopnie jest orientacyjny, dokonuje się go na podstawie średniej ilości moczu wydalonego w niekontrolowany sposób w ciągu 4 godzin. Oto tabela przedstawiająca stopnie inkontynencji moczowej:
Określenie stopnia nietrzymania moczu jest niezbędne do tego, aby móc dobrać odpowiednie środki chłonne oraz techniki radzenia sobie z problemem.
Osoby, które "popuszczają" około 50 ml uryny w ciągu 4 h zmagają się z kropelkowym nietrzymaniem moczu. To zaledwie kilka kropli, gubionych w ciągu dnia, przez co wiele kobiet przez pomyłkę bierze to za upławy, co opóźnia diagnozę problemu. Osoby dotknięte lekkim nietrzymaniem moczu gubią go do 100 ml w ciągu 4 godzin. Spora część doświadcza problemu jedynie tymczasowo, w związku z różnymi rodzajami schorzeń.
Kolejną grupę osób stanowią pacjenci ze średnim nietrzymaniem moczu. Oddają oni od 100 do 200 ml uryny w ciągu 4 h, co zaczyna stwarzać problemy, np. z ćwiczeniem czy wykonywaniem codziennych obowiązków. Następny stopień nietrzymania moczu określa się jako ciężki i dotyczy osób, które wydalają od 200 do 300 ml płynu. Wycieki zdarzają się często, przez co problem staje się bardzo krępujący i wielu pacjentów przestaje brać udział w życiu towarzyskim. Ostatni stopień schorzenia — ciężkie nietrzymanie moczu dotyczy przede wszystkim osób obłożnie chorych, które zupełnie nie kontrolują swoich czynności fizjologicznych.
Warto pamiętać, że nie ma takiej ilości moczu, którą można „normalnie” wydalać w niekontrolowany sposób. Nawet najmniejsza ilość uryny na bieliźnie oznacza kłopoty ze zdrowiem, które wymagają konsultacji medycznych.
Najbardziej powszechny podział nietrzymania moczu został opracowany przez Komitet Standaryzacji międzynarodowej organizacji ICS (International Continence Society). Jest to podział formalny, obejmujący także nietrzymanie kału, więc do opisu problemu stosuje się słowo „inkontynencja”. Powstał w celu łatwiejszej i bardziej precyzyjnej diagnozy problemu. Wyróżnia się:
To problem, który wiąże się głównie z osłabieniem mięśni miednicy. Oznacza niekontrolowany wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego, w czasie kichania, kaszlenia oraz śmiechu. Wówczas wzrasta ciśnienie śródbrzuszne i powoduje ucisk (ang. stress) na pęcherz. Ten typ nietrzymania moczu dotyczy najczęściej kobiet, u mężczyzn pojawia się niekiedy po zabiegu usunięcia prostaty.
To niekontrolowany wyciek moczu, któremu towarzyszy lub bezpośrednio poprzedza uczucie silnego parcia. Może objawiać się jako małe wycieki pomiędzy świadomym oddawaniem moczu lub jako całkowite niekontrolowane opróżnienie pęcherza.
Jest to niekontrolowany wyciek moczu podczas wysiłku fizycznego, w czasie kichania, śmiania się oraz kaszlenia, który jest połączony z uczuciem parcia.
To problem, który występuje nocą. Oznacza niekontrolowany wyciek moczu podczas snu, czyli tzw. moczenie nocne.
Jest to bardzo uciążliwy, nieprzerwany i niekontrolowany wyciek moczu.
Pojawia się, kiedy chory nie odczuwa parcia na pęcherz, który opróżnia się automatycznie i całkowicie. Innymi słowy, jest to tzw. odruchowe nietrzymanie moczu i wiąże się z zaburzonym funkcjonowaniem układu nerwowego.
Problem występuje, jeśli każdy niekontrolowany wyciek moczu jest spowodowany przepełnieniem pęcherza, np. ze względu na zablokowanie jego ujścia.
To problem, który dotyczy sytuacji, kiedy niekontrolowany wyciek moczu następuje inną drogą niż cewka moczowa.
Oznacza nietrzymanie moczu, którego nie można przyporządkować do innych kategorii. Często określa się w ten sposób nietrzymanie moczu u osób psychicznie upośledzonych, u których nie dochodzi do żadnych dysfunkcji w obszarze układu moczowego.
Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych problemów dotyczących nietrzymania moczu lub kału, zgłoś się np. do lekarza pierwszego kontaktu, który ustali leczenie lub skieruje do innego specjalisty. Pamiętaj, aby nie diagnozować się samodzielnie. Źle przeprowadzone leczenie i zwlekanie z konsultacją z profesjonalistą mogą tylko pogłębić problem.
Inkontynencja to powszechny problem kobiet, choć niewiele pań o tym mówi. Wiele z nich się wstydzi, część uważa, że to naturalny etap starzenia się, z kolei inne myślą, że nic nie da się z tym zrobić. To powoduje, że nie rozmawiają o tym z bliskimi, a nawet z lekarzem, w efekcie często czują się wyobcowane i problem, zamiast znikać, tylko narasta.
Kobiety są szczególnie narażone na nietrzymanie moczu ze względu na ich budowę anatomiczną. Każda ciąża, zmiany hormonalne, wahania wagi oddziałują na układ wydalniczy i sprawiają, że ryzyko nietrzymania moczu lub kału znacznie wzrasta. Szczegółowo zostało to opisane w tym artykule https://seni.pl/pl_PL/baza-wiedzy-seni/ciaza-i-macierzynstwo-a-ntm. Jednak występowanie problemu nietrzymania moczu nie oznacza, że trzeba z tym się godzić. Wręcz przeciwnie. Istnieje wiele sposobów zarówno leczenia, jak i zapobiegania inkontynencji, które warto znać i wypróbować, jeśli problem się pojawia.
Więcej informacji na temat inkontynencji u kobiet znajdziesz w tym artykule: https://seni.pl/pl_PL/baza-wiedzy-seni/inkontynencja-u-kobiet-przyczyny-rodzaje.
Nie każdy mężczyzna potrafi przyznać, że problem z nietrzymaniem moczu dotyczy także jego. Jednak ukrywanie tego faktu prowadzi do pogłębienia się problemu.
Inkontynencja pojawia się u mężczyzn z wiekiem, jest jednym z fizycznych objawów andropauzy, czyli męskiego klimakterium wynikającego z obniżenia poziomu testosteronu.
Drugą przyczyną nietrzymania moczu u mężczyzn jest niewłaściwe funkcjonowanie gruczołu krokowego. Zaczyna się niewinnie, od nieprzyjemnego uczucia podczas oddawania moczu. Z czasem pojawia się coraz więcej moczu na bieliźnie, zwłaszcza po aktywności fizycznej, nawet bezpośrednio po opróżnieniu pęcherza. Aby móc zdiagnozować problem i wprowadzić odpowiednie leczenie, niezbędne jest zgłoszenie się do specjalisty. Więcej informacji na temat powstępowania w przypadku nietrzymania moczu i kału u mężczyzn znajdziesz tutaj: https://seni.pl/pl_PL/baza-wiedzy-seni/nietrzymanie-moczu-u-mezczyzn-przyczyny.
Inkontynencja powoduje wiele trudności w codziennym życiu. Myśl o możliwym wycieku moczu w sytuacji towarzyskiej lub miejscu publicznym jest niemal paraliżująca. Do tego dochodzi obawa o drażniący zapach moczu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że mocz zdrowego człowieka jest bezwonny, jego nieprzyjemny zapach może być spowodowany pogorszeniem zdrowia, przyjmowanymi lekami lub kontaktem z bakteriami i ich namnażaniem.
Ograniczenie kontaktów rodzinnych czy towarzyskich skutkuje osamotnieniem, zaburzeniami emocjonalnymi, a także złym samopoczuciem. Oto możliwe reakcje osób z nietrzymaniem moczu:
Nietrzymanie moczu nie musi być spowodowane starzeniem się organizmu. Jest to jednak tylko jeden z wielu czynników ryzyka, co nie oznacza, że wszystkie starsze osoby doświadczają nietrzymania moczu. Przyczyn inkontynencji jest bardzo wiele i są one bardzo różne. Często objaw ten pojawia się np. jako efekt pewnych schorzeń i urazów. Najczęstsze stany, w których może pojawić się nietrzymanie moczu, to:
Jeśli przyczyna nietrzymania moczu jest schorzeniem możliwym do wyleczenia, to często po wyzdrowieniu kończą się epizody nietrzymania. W pozostałych przypadkach niejednokrotnie można ograniczyć lub wyeliminować nietrzymanie moczu poprzez różnego rodzaju terapie.
Warto pamiętać, że jeśli nietrzymanie moczu pojawiło się w przebiegu jakiejś choroby, przy okazji wizyty u lekarza należy poradzić się go w tej sprawie. Im wcześniej zacznie się zapobiegać rozwojowi nietrzymania moczu, tym większa szansa, że jego epizody zostaną ograniczone do minimum lub zupełnie wyeliminowane.
Pierwszy krok w diagnozie nietrzymania moczu to ustalenie, ile uryny tracisz w ciągu dnia. W tym może pomóc Ci dziennik mikcji. To praktyczne narzędzie, w którym zapisuje się wszystkie wizyty w toalecie, epizody nietrzymania moczu oraz inne informacje, pozwalające lekarzowi dokładniej określić, z jakim stopniem i rodzajem nietrzymania moczu ma do czynienia. W ten sposób z łatwością usystematyzujesz takie informacje jak:
Tabela powinna zostać podzielona na godziny, do tego nie może w niej zabraknąć miejsca na wpisanie ilości wypijanych płynów, techniki oddania moczu oraz ilości wydalonej uryny – w toalecie i mimowolnie.
Oprócz prowadzenia dzienniczka należy także poddać się badaniu krwi i USG. Dopiero po uzyskaniu wszystkich informacji na temat zdrowia pacjenta lekarz może postawić diagnozę i zdecydować o charakterze leczenia.
W zależności od tego, jakie jest podłoże nietrzymania moczu, lekarz może zalecić różnego rodzaju terapie. Mogą one obejmować działania nieinwazyjne, takie jak, np. trening pęcherza. To niefarmakologiczna terapia, zalecana osobom z nietrzymaniem moczu, których problemy spowodowane są zaburzeniami czynnościowymi dolnych dróg moczowych. Jej celem jest przywrócenie sprawności osłabionym mięśniom pęcherza moczowego poprzez kontrolowane oddawanie moczu o określonych godzinach. Schemat opróżniania pęcherza ustala się po przeanalizowaniu dziennika mikcji. Wypracowuje się taką częstotliwość oddawania moczu (przeważnie co 2–4 godziny), żeby uniknąć przepełnienia pęcherza i nie dopuścić do pojawienia się naglącego parcia. O szczegóły zapytaj specjalistę.
Drugą popularną terapią, która jest polecana zwłaszcza kobietom, jest trening mięśni Kegla. Jednak zanim zaczniesz zaciskać mięśnie, skontaktuj się np. z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który nauczy Cię, jak robić to prawidłowo.
W przypadku nieskuteczności wyżej wymienionych terapii lekarz zalecić może także:
Ponieważ każdy przypadek nietrzymania moczu należy rozpatrywać indywidualnie, o przebieg leczenia zapytaj swojego lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania – nie bój się pytać. Masz pełne prawo do uzyskania kompletnych informacji na temat stanu swojego zdrowia.
Warto pamiętać, że celem każdej terapii jest ograniczenie epizodów nietrzymania moczu i ich nasilenia, a ostatecznie usunięcie ich przyczyny i całkowite wyleczenie. Terapia może być długotrwała, więc niezależnie od niej lekarz powinien zalecić stosowanie wyrobów chłonnych do nietrzymania moczu. Wyroby te nie tylko zabezpieczą bieliznę przed zabrudzeniem, ale również pomogą utrzymać higienę i zapewnią całodzienny komfort.
Produkty chłonne do nietrzymania moczu powstały, aby osoby z nietrzymaniem moczu mogły odzyskać pewność siebie, a opiekunowie wygodnie i bezpiecznie zapewniać codzienny komfort swoim podopiecznym. Artykuły te mają wiele stopni chłonności i wielkości, aby zabezpieczać przy każdym stopniu nietrzymania moczu przy zachowaniu dyskrecji. Do wyboru są:
Decyzję o wyborze produktów chłonnych należy podjąć analizując własne potrzeby. W naszej ofercie dostępne są także wyroby dopasowane do anatomicznych potrzeb płci, odpowiednie dla:
Nietrzymanie moczu to temat, którego wiele osób nie chce poruszać. Wątpliwości i pytania tych osób pozostają bez profesjonalnej odpowiedzi, jednak ich domysły i ograniczona wiedza prowadzą do powstania rozmaitych, często mylnych opinii.
Powszechne przekonanie o tym, że tylko ludzie w podeszłym wieku cierpią na nietrzymanie moczu, wynika zapewne z faktu, że dolegliwość ta kojarzy się ze starzeniem się organizmu. Rzeczywiście, duży odsetek osób starszych boryka się z tym problemem, jednak dotyczy on również młodszych osób. Inkontynencja towarzyszy wielu schorzeniom, które dotykają ludzi bez względu na wiek i płeć. Nawet zwykłe przeziębienie może spowodować epizody nietrzymania. Tak więc wiązanie nietrzymania moczu ze starością jest stereotypem.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała nietrzymanie moczu za chorobę społeczną, czyli schorzenie przewlekłe, szeroko rozpowszechnione w społeczeństwie, które utrudnia codzienną egzystencję osób nim dotkniętych. Zobacz, jakie są czynniki ryzyka nietrzymania moczu.
Według statystyk rzeczywiście kobiety są częściej narażone na występowanie nietrzymania moczu, zwłaszcza lekkiego stopnia. Wynika to z różnic w anatomii kobiet i mężczyzn. Według badań co 4 kobieta i co 8 mężczyzna na różnych etapach swojego życia doświadcza nietrzymania moczu. Aby dowiedzieć się więcej o nietrzymaniu moczu u kobiet, przejdź do Strefy kobiet [https://seni.pl/pl_PL/baza-wiedzy-seni/tag/ntm-u-kobiet], u mężczyzn – przejdź do Strefy mężczyzn [https://seni.pl/pl_PL/baza-wiedzy-seni/tag/ntm-u-mezczyzn].
To, czy zakładanie wyrobu chłonnego jest łatwe, czy trudne z pewnością w dużej mierze zależy od rodzaju produktu oraz od umiejętności i praktyki osoby zakładającej te wyroby. W przypadku wkładek urologicznych czy majtek chłonnych zakładanie rzeczywiście nie przysparza większych trudności. Pozostałe wyroby wymagają jednak większej uwagi przy zakładaniu. Należy pamiętać o kilku zasadach prawidłowego zakładania pieluch, aby mieć pewność, że nie nastąpią wycieki oraz że osoba nosząca pieluchę będzie odczuwać maksymalny komfort. Stosowanie odpowiednich technik sprawi, że zakładanie wszystkich wyrobów chłonnych nie będzie trudną czynnością. Kliknij tutaj, aby poznać techniki zakładania wyrobów chłonnych Seni.
Wiele ludzi nie zastanawia się nad tym, jak funkcjonuje ich ciało i jak wyglądają ich narządy wewnętrzne. Stąd na pytanie o pojemność pęcherza często padają odpowiedzi dalekie od prawdy. Bardzo często zdarza się, że osoby z nietrzymaniem moczu szukają niezwykle chłonnych pieluchomajtek, twierdząc, że pojemność ich pęcherza wynosi kilka litrów. Wystarczy jednak zrobić mały eksperyment, by dowieść, że jest to praktycznie niemożliwe.
EKSPERYMENT: Nalej do worka foliowego 3 litry wody – jak duży staje się napełniony worek? Czy możliwe jest, żeby tak duży był pęcherz człowieka? Z pewnością nie. Pojemność pęcherza mieści się średnio w granicach 400–700 ml, a w wyjątkowych sytuacjach przy największym rozciągnięciu osiąga wartość 1,5–2 litrów.
Osoby z nietrzymaniem moczu często rezygnują z życia społecznego, z podróżowania czy nawet wychodzenia z domu, ponieważ wstydzą się swojej dolegliwości. Obawiają się również, że nie zdążą do toalety, czy nie będą jej w stanie odnaleźć w nowych miejscach i zdarzy im się niekomfortowa sytuacja. To, że ktoś ma nietrzymanie moczu, nie oznacza jednak w żadnym wypadku, że ma nie korzystać z życia.
Zachęcamy osoby z nietrzymaniem moczu do aktywnego życia i spędzania czasu w miły sposób, w tym również podróżowania. Niektóre wkładki urologiczne są pakowane indywidualnie, więc łatwo schować kilka sztuk do torebki czy bagażu podręcznego, a różnorodność dostępnych środków chłonnych, sprawia, że można z powodzeniem , podróżować i udzielać się towarzysko bez obaw o nieprzyjemne wycieki.
Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy, tzw. ćwiczeń Kegla, rzeczywiście jest w stanie poprawić kontrolę nad pęcherzem. Ćwiczenia uczą bardziej świadomego wykorzystywania mięśni otaczających cewkę moczową, które są zależne od woli człowieka, co jest niezwykle przydatne w sytuacjach „awaryjnych”, takich jak kaszel, śmiech, kichanie.
Drugim efektem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni i podparcia dna miednicy, dzięki czemu wzmacnia się system zamknięcia cewki moczowej. Ma to podstawowe znaczenie u osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Ćwiczenia można zacząć w każdym wieku i mogą je wykonywać również osoby o ograniczonej mobilności. Ćwiczenia dają wymierne rezultaty już po kilku tygodniach ich stosowania.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak wykonywać ćwiczenia Kegla. Jeśli chcesz poznać kilka innych prostych ćwiczeń do stosowania na co dzień, przejdź do strefy ćwiczenia dla każdego.
Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych środków pielęgnacyjnych, dzięki którym wszelkie zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne są nie tylko łatwe, ale również efektywne. Przy nietrzymaniu moczu niezwykle istotnym elementem codziennej higieny jest zapewnienie suchości skóry okolic intymnych i ochrona tej części ciała przed podrażnieniami spowodowanymi stałym kontaktem z drażniącymi czynnikami takimi jak mocz i kał.
Dodatkowo konieczne jest zapewnienie świeżości i redukcja nieprzyjemnego zapachu. Jest to możliwe właśnie dzięki nowoczesnym preparatom, np. środkom pielęgnacyjnym Seni Care. Przy właściwym stosowaniu tych wyrobów utrzymanie higieny przy nietrzymaniu moczu jest możliwe.
Moczenie się dzieci jest sprawą naturalną, jednak w miarę ich dorastania problem ten powinien zaniknąć. U dzieci do 5 roku życia moczenie, zwłaszcza moczenie nocne, nie jest powodem do zmartwień, jednak nie powinno się go bagatelizować. U niektórych dzieci w związku z różnego rodzaju dysfunkcjami moczenie nie zanika. Najczęściej jest to problem nocnego moczenia, jednak u niektórych dzieci zdarza się gubienie moczu również w dzień.
Przyczyną moczenia przeważnie jest niedorozwój układu nerwowego lub osłabione mięśnie. Jeśli u dziecka występuje moczenie, należy zapewnić mu odpowiednią ochronę poprzez stosowanie środków chłonnych – pieluszek dla dzieci lub najmniejszych rozmiarów pieluch dla dorosłych. Bardzo istotne jest zapewnienie dziecku komfortu psychicznego – dzieci, które się moczą, często są tym zawstydzone, nie potrafią sobie poradzić ze swoim skrępowaniem i boją się reakcji otoczenia.
Przede wszystkim należy pamiętać, że dziecko nie moczy się z własnej winy, więc nie należy u takich dzieci wzbudzać poczucia winy – warto natomiast wyjaśnić dziecku, na czym polega problem i zapewnić mu wsparcie. Więcej o nietrzymaniu moczu u dzieci w strefie dziecka.
Ciąża jest dla organizmu kobiety bardzo dużym obciążeniem. Zmiany hormonalne oraz powiększające się łożysko wpływają na funkcjonowanie układu moczowego i, obok innych dolegliwości, może pojawić się również nietrzymanie moczu. Po porodzie mięśnie miednicy są rozluźnione i nadal nie funkcjonują prawidłowo, więc w połogu nadal mogą zdarzać się epizody nietrzymania moczu. Okres ten w zależności od organizmu kobiety i przebiegu porodu może trwać ok. 6 tygodni.
Nieprawidłowe działanie układu moczowego może spowodować nie tylko nietrzymanie moczu, ale konsekwencje znacznie poważniejsze, m.in. zatrucie organizmu.
WięcejZapalenie pęcherza to powszechna infekcja układu moczowego, która może prowadzić do różnorodnych objawów, w tym nietrzymania moczu. Dowiedz się z artykułu jak zapewnić sobie komfort przy infekcji pęcherza.
Więcejw aptekach i sklepach medycznych
w sklepach i aptekach internetowych
poprzez infolinię z dowozem
do domu
w wybranych supermarketach
i drogeriach
Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.
Dobierz produktWybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.
Dobierz RozmiarOficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.