28.06.2024
Fakty i mity na temat nietrzymania moczu

Spis treści:
Choć nietrzymanie moczu dotyka w Polsce wielu osób, a o samej przypadłości mówimy coraz częściej i odważniej, to przez lata narosło wokół niego sporo mitów i niedomówień. Nie tylko wprowadzają one w błąd tych, u których pojawiają się pierwsze objawy i tym samym zwiększają często poczucie niepewności, ale również niekorzystnie wpływają na profilaktykę oraz radzenie sobie z sytuacją. Zdecydowanie nie powinno tak być! Poniżej rozwiewamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.
Nietrzymanie moczu to problem osób starszych — MIT!
To prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów. Nietrzymanie moczu nie dotyczy wyłącznie seniorów, choć rzeczywiście w tej grupie mamy do czynienia z najwyższym odsetkiem cierpiących na tę przypadłość. Nie oznacza to jednak, że nie może pojawi się wcześniej – zdarza się, że borykają się z nią osoby młodsze, a nawet dzieci.
Przyczyny nietrzymania moczu są zróżnicowane: począwszy od osłabienia mięśni, co może być związane z przebytymi chorobami, po otyłość czy cukrzycę. U kobiet dolegliwość ta może wystąpić w trakcie ciąży czy po porodzie. Czasami także epizody nietrzymania moczu pojawiają się np. podczas przeziębienia czy zapalenia pęcherza.
Jak wynika z podanych przez nas przykładów to MIT, że nietrzymanie moczu zdarza się tylko osobom starszym.
Aby ograniczyć epizody nietrzymania moczu, wystarczy mniej pić — MIT!
Niektóre osoby – zwłaszcza zmagające się z problemem nietrzymania moczu – decydują się mniej pić, by ograniczyć popuszczanie moczu na przykład w nocy lub w czasie pobytu poza domem. To błąd. Niedostarczanie odpowiedniej ilości płynów, poza szeregiem innych konsekwencji, może stać się przyczyną stanów zapalnych układu moczowego, a nie zmniejsza ryzyka epizodów nietrzymania moczu.
W problemie pomóc może ograniczenie lub rezygnacja ze spożywania napojów kofeinowych (mocna kawa czy herbata), ale również alkoholu. Tego typu napoje mogą drażnić pęcherz i tym samym spowodować nasilenie symptomów NTM.
Do nietrzymania moczu podczas aktywności fizycznej lub kichania trzeba przywyknąć — MIT!
Czasami nietrzymanie moczu pojawia się jedynie podczas kichnięcia, w trakcie aktywności fizycznej lub na przykład przy podnoszeniu cięższych przedmiotów. Wówczas pojawia się mylne przekonanie, że tak po prostu ma być. To nieprawda! Przy takich symptomach warto skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą uroginekologicznym. Wprowadzenie odpowiednich rozwiązań takich jak np. rehabilitacja i ćwiczenia może ograniczyć częstotliwość występowania objawów, a być może nawet całkowicie je zniwelować.
Nietrzymanie moczu zawsze skutkuje problemami z utrzymaniem higieny — MIT!
To MIT, że nietrzymanie moczu wiąże się automatycznie z problemami ze skórą oraz nieprzyjemnym zapachem.. Charakterystyczna woń będzie wyczuwalna tylko wtedy, kiedy pacjent nie korzysta z wyrobów chłonnych, a ciecz wydostanie się bezpośrednio na ubranie. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki asortyment wyrobów chłonnych od wkładek urologicznych po majtki chłonne czy pieluchomajtki. Taka szeroka oferta sprawia, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni produkt chłonny.
W asortymencie marki Seni znajdują się wyroby chłonne dla kobiet i mężczyzn zapewniające ochronę, poczucie suchości i neutralizację nieprzyjemnego zapachu przy różnych stopniach nietrzymania moczu: od lekkiego do bardzo ciężkiego. W ofercie dostępne są także produkty pielęgnacyjne, które idealnie sprawdzą się do pielęgnacji skóry osób z nietrzymaniem moczu, skóry suchej i wrażliwej, ale także narażonej na podrażnienia i odparzenia.
Przy nietrzymaniu moczu w zupełności sprawdzą się zwykłe podpaski — MIT!
Pierwszym wyborem jako zabezpieczenie przy nietrzymaniu moczu są podpaski i wkładki higieniczne. Na te produkty decydują się zazwyczaj kobiety, które używają tych produktów np. podczas menstruacji. Okazuje się jednak, że nie jest to prawidłowy wybór na nietrzymanie moczu. Dowiedz się dlaczego. . Przede wszystkim podpaski dla kobiet zostały stworzone w zupełnie innym celu: mają chłonąć krew, a nie mocz. Ich parametry dopasowano do ograniczonej ilości krwi menstruacyjnej, która jest bardziej gęsta niż mocz i wydostaje się pod niewielkim ciśnieniem. Nie będą więc chronić tak samo dobrze jak produkty dopasowane do nietrzymania moczu.
Warto jak najwcześniej zadbać o dobre nawyki przy oddawaniu moczu — PRAWDA!
Podobnie jak układ wydalniczy, także układ moczowy pracuje według ściśle określonych zasad. Nieprawidłowe nawyki toaletowe, na przykład oddawanie moczu na zapas, przyspieszanie lub przerywanie strumienia moczu podczas wizyty w toalecie, mogą przyczyniać się do dysfunkcji mięśni dna miednicy. Duże znaczenie ma także pozycja przyjmowana w trakcie korzystania z toalety.

Nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet — PRAWDA!
To prawda – statystyki potwierdzają, że to kobiety częściej są narażone na wystąpienie u nich nietrzymania moczu, zwłaszcza lekkiego stopnia. Taka sytuacja spowodowana jest kilkoma czynnikami, między innymi różnicami anatomicznymi czy przebytymi ciążami i porodami.
Najczęściej pojawiające się statystyki mówią, że co 4. kobieta i co 8. mężczyzna na różnych etapach swojego życia doświadcza nietrzymania moczu. Często jednak to sytuacja przejściowa, nad którą można pracować poprzez rehabilitację i dbałość o prawidłowe nawyki.
Regularne ćwiczenia poprawiają kontrolę nad pęcherzem — PRAWDA!
To fakt. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy pozwala na świadome korzystanie z mięśni otaczających cewkę moczową, także w sytuacjach potencjalnie problematycznych, jak śmiech czy kichanie. Dodatkowym efektem takiej pracy jest ogólne wzmocnienie mięśni.
Ćwiczenia można zacząć w każdym wieku, niezależnie od ogólnej kondycji, a pierwsze rezultaty można zaobserwować już po kilku tygodniach.
Przy nietrzymaniu moczu nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej — PRAWDA!
Ćwiczenie mięśni, o którym mowa wyżej, nie jest jedyną formą aktywności, na jaką mogą zdecydować się osoby z nietrzymaniem moczu. Wbrew swoim obawom, nie muszą one porzucać dotychczasowego trybu życia, aktywności towarzyskiej i fizycznej. Kluczem jest plan działania oraz stosowanie odpowiednich – skutecznych i dyskretnych – wyrobów chłonnych.
Nowoczesne wkładki urologiczne czy bielizna chłonna są skonstruowane tak, by nie odznaczać się pod ubraniami i nie szeleścić, dlatego ich noszenie nie wiąże się z dyskomfortem.

Podsumowanie
Powyższa lista nie wyczerpuje, rzecz jasna, potencjału mitów i faktów, jakie pojawiły się na przestrzeni lat w kontekście nietrzymania moczu. Jak jednak widać, warto zgłębić temat, gdyż przejmowanie się niektórymi niedomówieniami może znacząco wpływać na zdrowie i komfort funkcjonowania osób z nietrzymaniem moczu.
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.