03.07.2022
Infekcje dróg moczowych u dorosłych – objawy, przyczyny i leczenie zakażenia układu moczowego
Czy wiesz, że aż jedna na pięć kobiet w ciągu swojego życia choć raz będzie cierpieć na infekcje dróg moczowych? Zakażenia układu moczowego to bardzo częsta dolegliwość, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać symptomy chorób z tej grupy, a także przyczyny infekcji dróg moczowych i sposoby ich leczenia. Dzięki temu będzie można zareagować, zanim zakażenie przybierze na sile.
Spis treści:
Infekcja dróg moczowych – objawy
Infekcja dróg moczowych w ICD 10 oznakowana jest kodem N39.0 i określona jako zakażenie układu moczowego. Wśród dolegliwości z tej kategorii najczęściej diagnozuje się zapalenie pęcherza moczowego. Typowymi jego objawami są:
- ból w dole brzucha,
- pieczenie, uczucie dyskomfortu i ból podczas mikcji,
- potrzeba częstego lub wręcz natychmiastowego oddawania moczu
Zapalenie układu moczowego można pomylić z innymi chorobami urologicznymi. Aby nie doszło do popełnienia błędu, należy jak najszybciej podjąć odpowiednią diagnostykę.
Więcej informacji o problemach z mikcją przeczytasz w artykule: Częste oddawanie moczu. Częstomocz – objawy, przyczyny, zapobieganie i leczenie.
Przyczyny infekcji dróg moczowych – co powoduje chorobę?
Choć problemy z oddawaniem moczu to domena kobiet, infekcje dróg moczowych u mężczyzn także występują. W 90% przypadków przyczyną zakażenia układu moczowego jest obecność w drogach moczowych bakterii Escherichia coli. To pałeczka kałowa, która powszechnie występuje w jelicie grubym. Wystarczy, że przeniesie się ona z odbytu do cewki moczowej, aby doszło do rozwoju infekcji.
W pozostałych przypadkach powodami zachorowania mogą być:
- kamica nerkowa,
- choroba gruczołu krokowego,
- obecność cewnika w pęcherzu,
- nietrzymanie moczu lub zatrzymanie,
- zabiegi pooperacyjne,
- cukrzyca.
U kobiet często występuje infekcja dróg moczowych w ciąży. Jest to związane z rozszerzaniem się cewki moczowej pod wpływem hormonów, co ułatwia bakteriom wnikanie do organizmu. Oprócz tego przyczynami rozwoju zakażenia dróg moczowych u pań mogą być także podejmowanie aktywności seksualnej lub stosowanie środków plemnikobójczych. Dlatego kobiety często zmagają się z nawracającymi infekcjami dróg moczowych.
W związku z tym, czy infekcja dróg moczowych może opóźnić okres? Zdecydowanie nie. Brak miesiączkowania może być spowodowany ciążą, chorobami jajników lub zaburzeniami hormonalnymi. Problemy z pęcherzem nie mają na to wpływu.
U osób starszych, stale przebywających w łóżku lub zmagających się z inkontynencją zakażenie dróg moczowych może nastąpić np. na skutek niewłaściwej higieny okolic intymnych. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o tę sferę. Więcej informacji przeczytasz w artykule: "Jakie środki wybrać do pielęgnacji skóry osób starszych. Prawidłowa pielęgnacja i kosmetyki do pielęgnacji skóry seniora".
Diagnostyka zakażenia układu moczowego – jak wygląda?
Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję dróg moczowych, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista diagnozuje zapalenie na podstawie:
- opisywanych dolegliwości,
- testu na infekcje dróg moczowych, czyli badania fizykalnego, podczas którego uderza się lekko pięścią w dolną część pleców – pojawienie się bólu w okolicy nerek świadczy o chorobie;
- ogólnego badania moczu i posiewu – ułatwiają dobranie odpowiedniego antybiotyku;
- USG nerek i dróg moczowych urografii i tomografii komputerowej – są niezbędne, jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną infekcji jest np. nieprawidłowa budowa układu moczowego.
W szczególnych przypadkach, gdy posiew nie wykazuje zakażenia, a dolegliwości wciąż nie ustępują, może być konieczne wykonanie badania ginekologicznego. Pozwala ono wykluczyć zapalenie pochwy. Rekomendowana może być także cystoskopia, która pomaga wykryć nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherza.
Leczenie infekcji układu moczowego – jak wygląda?
Lekarz może wdrożyć odpowiednie leczenie dopiero po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Co na infekcje dróg moczowych? Najczęściej na dolegliwości, którym nie towarzyszą wymioty czy gorączka, podaje się antybiotyk.
W przypadku zakażenia nerek niezbędna jest wizyta u specjalisty. Lekarz zdecyduje o najlepszym sposobie leczenia, być może bowiem antybiotykoterapia przeprowadzana w domowym zaciszu nie będzie wystarczająca, a konieczna okaże się hospitalizacja i przyjęcie leków dożylnie.
Nigdy nie zwlekaj z konsultacją lekarską, ponieważ w następstwie choroby mogą pojawić się roponercze lub ropienie nerek, które stanowią zagrożenie życia.
Infekcje dróg moczowych – postępowanie w domu
Podczas leczenia infekcji dróg moczowych bardzo ważne jest także utrzymanie odpowiedniej higieny okolic intymnych. Dlatego w tym czasie szczególnie polecane są wkładki urologiczne, które są dostępne w wersji dla kobiet i mężczyzn w różnych rozmiarach i grubościach. Dzięki temu można znaleźć odpowiednie zabezpieczenie, które będzie dobrze dopasowane do ciała, a przez to dyskretne.
Dobrze dobrane wkładki pomogą zredukować nieprzyjemny zapach, zapewnią uczucie suchości i pozwolą skórze oddychać. W rezultacie bakterie nie będą mieć odpowiednich warunków do rozwoju, co wesprze powrót do zdrowia i odzyskanie poczucia komfortu.
Dla powodzenia leczenia znaczenie ma także dieta. Czego nie jeść przy infekcji dróg moczowych? Rekomenduje się unikanie produktów, które zawierają substancje drażniące pęcherz. To np. ostre przyprawy, alkohol czy napoje gazowane.
Infekcje dróg moczowych są bardzo nieprzyjemne i mogą znacząco utrudniać funkcjonowanie. Dlatego należy jak najszybciej podjąć stosowne działania, aby zniwelować przykre objawy.
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.