Wizyta u lekarza
Często osoby, u których pojawiło się nietrzymanie moczu, bagatelizują problem lub wstydzą się go na tyle, że ukrywają go przed najbliższymi i swoim lekarzem.
Więcej20.12.2019
Moczeniem nocnym nazywamy oddawanie moczu w trakcie snu przez dziecko, które potrafi już kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne w ciągu dnia. Często za granicę wiekową, poza którą moczenie nocne uznaje się za problem natury medycznej jest 5 lat. Jeśli moczenie zdarza się mniej niż 3 razy w tygodniu mówimy o moczeniu nocnym okresowym.
Moczenie nocne jest zjawiskiem powszechnym wśród dzieci, de facto po schorzeniach na tle alergicznym jest to najczęstszy przewlekły problem zdrowotny u dzieci. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Wg raportu SMG/KRC Poland-Media z marca 2002 roku 6% populacji dzieci w wieku 5-14 lat w Polsce moczy się w nocy. Problem dotyczy ok. 20-25% dzieci w wieku 5 lat, 10% 7-latków, 1–2% nastolatków. Dane te pokazują, że problem zanika z wiekiem.
|
|
Oprócz ogólnych przyczyn nietrzymania moczu u dzieci, moczenie nocne może mieć następujące podłoże:
Moczenie nocne jest problemem nie tylko fizjologicznym. Dziecko, które go doświadcza, staje się coraz bardziej sfrustrowane, nie rozumie, co się z nim dzieje. Im starsze dziecko, tym problem jest bardziej dla niego bolesny. Również rodzice, opiekunowie często nie radzą sobie z tą sytuacją. Poranki dla rodziny, w której dziecko w nocy się moczy, są często stresujące i nieprzyjemne. Jak temu zaradzić?
Każde dziecko z nietrzymaniem moczu powinno udać się z rodzicem lub opiekunem do lekarza. Należy wykonać badania, aby postawić prawidłową diagnozę. Być może przyczyną moczenia nocnego jest u dziecka schorzenie, po którego wyleczeniu nieprzyjemne, mokre noce przejdą do historii.
Lekarz powinien wyjaśnić zarówno dziecku, jak i jego opiekunom, co jest przyczyną moczenia i jak sobie z nim radzić. Bardzo ważną kwestią jest zrozumienie i zaakceptowanie przez dziecko zaproponowanej terapii. Im większa współpraca dziecka, opiekunów i lekarza, tym większe są szanse na szybkie i skuteczne ograniczenie lub wyeliminowanie moczenia.
W dużym stopniu opiera się na nauce kontroli nad pęcherzem – najpierw za dnia, później w nocy; trwa od kilku do kilkunastu tygodni:
Dobierana w zależności od podłoża problemu, trwa kilka miesięcy; ukierunkowana na jeden z celów:
O sukcesie leczenia można mówić, jeśli liczba mokrych nocy zostanie zredukowana o 90%.
Często osoby, u których pojawiło się nietrzymanie moczu, bagatelizują problem lub wstydzą się go na tyle, że ukrywają go przed najbliższymi i swoim lekarzem.
WięcejPojawienie się w rodzinie dziecka z niepełnosprawnością jest doświadczeniem niezwykle trudnym, które rewolucjonizuje i często dezorganizuje życie wszystkich jej członków. Oczekując na narodziny dziecka rodzice nie spodziewają się choroby – dowiadując się o niej, często nie wiedzą, co mają robić.
Więcejw aptekach i sklepach medycznych
w sklepach i aptekach internetowych
poprzez infolinię z dowozem
do domu
w wybranych supermarketach
i drogeriach
Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.
Dobierz produktWybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.
Dobierz RozmiarOficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.