Przyczyny NTM u dzieci
Do pewnego wieku naturalną rzeczą u dziecka jest brak kontroli nad pęcherzem. Kiedy jednak dziecko powinno, według dorosłych, już panować nad czynnościami fizjologicznymi.
Więcej17.12.2019
Jedną z najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu u mężczyzn jest przerost prostaty, czyli powiększenie gruczołu krokowego. Przerost prostaty jest naturalnym wynikiem starzenia się organizmu i przyczyną dokuczliwych dolegliwości ze strony układu moczowego. Jeśli jesteś mężczyzną wieku 45+ i masz problem nietrzymania moczu, to być może przyczyną jest prostata.
Stosunkowo niedawno problemy z prostatą były rzadkością. Nie mówiono o nich, nie pisano, niewielu o nich wiedziało. Kiedy średnia długość życia mężczyzn nie przekraczała 50 lat, problem właściwie nie istniał. Od kiedy medycyna jest na wysokim poziomie, średnia życia wrosła, a mężczyźni są coraz bardziej świadomi swojego ciała, problem przerośniętej prostaty stał się niemalże numerem jeden na liście zagadnień zdrowotnych, o których mężczyzna w sile wieku powinien mieć pojęcie.
Przerost gruczołu krokowego dotyka niemal całej populacji męskiej, ale tylko u części mężczyzn dochodzi do pojawienia się objawów chorobowych. Każdy mężczyzna 45+ powinien przynajmniej raz w roku odwiedzić lekarza, aby sprawdzić stan swojego zdrowia.
Jeśli pojawią się problemy ze strony układu moczowo-płciowego konieczna jest wizyta u urologa. Pamiętaj, że wczesne wykrycie przerostu prostaty może uratować Ci życie. Zaniedbania w tej dziedzinie mogą prowadzić do raka prostaty.
Gruczoł krokowy jest standardowo wielkości kasztana, nie boli pod naciskiem, jest sprężysty, a jego powierzchnia jest gładka. Pod wpływem wzrostu ilości komórek gruczołowych prostata zwiększa swoją objętość i zaczyna uciskać cewkę moczową, zwężając jej światło. W wyniku tego zwężenia powstają problemy z oddawaniem moczu.
Tzw. przeszkoda podpęcherzowa powoduje, że pęcherz nie może się całkowicie opróżnić, jego ściana zaczyna chorobowo zmieniać swoją strukturę. Zalegający mocz sprzyja powstawaniu zakażeń układu moczowego czy powstaniu kamieni w pęcherzu, może również dojść do takiego osłabienia mięśni pęcherza, że mocz stale będzie z niego wyciekał.
UWAGA – wymienione objawy mogą świadczyć również o wystąpieniu innych chorób – skonsultuj się ze swoim lekarzem, jeśli zauważysz u siebie te objawy.
Diagnozowanie przerostu stercza, czyli gruczołu prostaty, odbywa się według standardów wyznaczonych przez międzynarodowy komitet działający pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Warto pamiętać – łagodny przerost prostaty nie jest nowotworem złośliwym, jednak bagatelizowanie objawów i nie podjęcie leczenia może prowadzić do powstania raka prostaty.
Do pewnego wieku naturalną rzeczą u dziecka jest brak kontroli nad pęcherzem. Kiedy jednak dziecko powinno, według dorosłych, już panować nad czynnościami fizjologicznymi.
WięcejNietrzymanie moczu dotyka 17-60% populacji. Skąd tak duża rozpiętość w statystykach? Szacuje się, że ok. połowa pacjentów nie zgłasza się z tym problemem do specjalisty. Wynika to przede wszystkim z poczucia wstydu. Tymczasem ukrywanie problemu nie wnosi nic dobrego. Dlatego warto dowiedzieć się, jak rozmawiać o nietrzymaniu moczu a także, jak zachęcić osobę z inkontynencją do noszenia wyrobów chłonnych, które znacznie poprawią jakość życia.
Więcejw aptekach i sklepach medycznych
w sklepach i aptekach internetowych
poprzez infolinię z dowozem
do domu
w wybranych supermarketach
i drogeriach
Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.
Dobierz produktWybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.
Dobierz RozmiarOficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.