31.12.2019
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny
Nietrzymanie moczu może pojawić się w każdym wieku i bez względu na płeć. Mimo, że chorują na nią częściej kobiety, głównie ze względu na anatomię układu moczowego czy przebyte porody naturalne, dotyka również mężczyzn, zwłaszcza tych w podeszłym wieku. Według statystyk ponad połowa panów po 70 roku życia zmaga się z inkontynencją. Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu i jak poradzić sobie jak już się pojawi?
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn
Najczęstsze przyczyny to:
- Problemy z prostatą (powiększenie prostaty, zapalenie prostaty, nowotwór prostaty);
- Infekcje układu moczowego;
- Tymczasowo osłabione mięśnie po operacji prostaty;
- Uszkodzenie/zwężenie cewki moczowej;
- Cukrzyca lub choroby neurologiczne (Alzheimer, Parkinson);
- Leki, na przykład moczopędne, które mogą powodować częste oddawanie moczu w nocy;
- Urazy (udar mózgu, uszkodzenie rdzenia kręgowego).
Nietrzymanie moczu u mężczyzn a prostata
Prostata (inaczej gruczoł krokowy lub stercz) to organ, który odpowiada za istotne funkcje w męskim układzie moczowo-płciowym. Znajduje się pod pęcherzem moczowym, z drugiej strony przylega do przedniej ściany odbytu. Przez wnętrze prostaty przebiega cewka moczowa. Po 40 roku życiu u mężczyzn następują zmiany hormonalne, które mogą doprowadzać do znacznego powiększenia gruczołu krokowego, co niekiedy skutkuje nadreaktywnością pęcherza. Wówczas pojawić się może nietrzymanie moczu. Problem z nietrzymaniem moczu u mężczyzn z powodu rozrostu krokowego nie powinien być bagatelizowany. Nieleczony przerost prostaty może prowadzić do poważnych konsekwencji – gruczoł będzie się rozrastał do momentu aż całkowicie zablokuje cewkę moczową. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego też warto szybko podjąć leczenie nietrzymania moczu.
Jakie są objawy łagodnego przerostu stercza?
- Parcie na pęcherz, parcie na mocz;
- Niekontrolowany wyciek moczu;
- Wydłużające się oddawanie moczu;
- Ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
- Zmniejszenie strumienia moczu;
- Nietrzymanie moczu w nocy;
- Uczucie przepełnionego pęcherza i niemożność opróżnienia go.
Problem z oddawaniem moczu – objawy
Jest wiele rodzajów nietrzymania moczu. Warto wyróżnić kilka z nich:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – niekontrolowane oddawanie moczu podczas wykonywania czynności stresowych, takich jak kaszel, kichanie, skakanie, ćwiczenia, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Przyczyną tej dolegliwości jest osłabienie zwieracza i mięśni dna miednicy.
- Nagłe nietrzymanie moczu (nadreaktywność pęcherza) – to mimowolne oddawanie moczu w wyniku jego nacisku na pęcherz.
- Kropelkowe wyciekanie moczu – objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu, nawet bezpośrednio po opróżnieniu.
- Nietrzymanie moczu z przepełnienia – jest spowodowane zakłóceniem przepływu moczu.
Najlepszym sposobem zapobiegania nietrzymaniu moczu jest regularne badanie się. Aby Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy nietrzymania moczu, nie zwlekaj i skontaktuj się ze specjalistą. Podczas wizyty, lekarz sprawdza prostatę, penisa i układ nerwowy oraz przeprowadza wywiad lekarski. Zazwyczaj zleca rutynowe testy diagnostyczne, takie jak analiza ogólna moczu. Pozwoli to sprawdzić, czy doszło do infekcji dróg moczowych, czy może do zapalenia gruczołu moczowego oraz czy w moczu znajduje się krew lub cukier. Może też zlecić skierować na badanie na prostatę, gdyż to problemy z gruczołem krokowym są częstą przyczyną nietrzymania moczu. Do badań na prostatę zalicza się:
- Badanie prostaty z krwi – badanie poziomu PSA, czyli antygenu stercza w celu wykrycia wczesnego nowotworu prostaty.
- Biopsja prostaty – jest standardowym badaniem diagnozującym raka prostaty.
- USG prostaty – to badanie ultrasonograficzne, które jest jedną z najbardziej popularnych metod obrazowania stanu prostaty.
Leczenie farmakologiczne, leki na nietrzymanie moczu, wkładki urologiczne, operacja. Co najlepsze?
Częstym objawem przerostu prostaty są bóle przy oddawaniu moczu, co jest związane z napięciem mięśni gładkich dolnych moczowych, w których znajdują się zakończenia receptorów nerwowych. W tym wypadku stosuje się alfa-blokery, tzn. leki blokujące receptory. Dzięki temu mięśnie rozluźniają się, a wydalanie moczu jest mniej bolesne. W leczeniu przerostu prostaty stosuje się także leki hormonalne, które blokują wpływ androgenów na jej rozrost.
Jeśli powodem nietrzymania moczu jest pęcherz nadreaktywny, lekarz może przepisać leki ograniczające nadmiernie skurcze pęcherza. To leki antycholinergiczne i spazmolityczne, które rozkurczają mięśnie gładkie. Niektóre z nich mogą wywoływać działania niepożądane, dlatego też konieczne jest przyjmowanie tych leków pod ścisłym nadzorem lekarza. Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn wynikającego z przerostu gruczołu krokowego może odbywać się na dwóch poziomach. Pierwszym etapem jest leczenie farmakologiczne, jednakże w przypadku większych problemów konieczna jest operacja prostaty.
Jeśli nietrzymanie moczu przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu, sięgnij po wkładki urologiczne dla męższczyzn Seni Man. Seni Man to wkładki na nietrzymanie moczu dostępne w 5 poziomach chłonności przeznaczone dla aktywnych mężczyzn z lekkim i średnim nietrzymaniem moczu. Unikalny kształt wkładek sprawia, że idealnie dopasowują się męskiej anatomii, zapewniając dyskrecję i swobodny dostęp powietrza do skóry. We wkładzie chłonnym wkładek Seni Man zawarte są specjalne mikrogranulki, które odpowiadają za suchość i neutralizację nieprzyjemnego zapachu moczu. Seni Man to gwarancja bezpieczeństwa, pewności i braku konieczności rezygnowania z dotychczasowego trybu życia.
Nietrzymania moczu u mężczyzn - Pytania i odpowiedzi
- Częste oddawanie moczu w nocy u mężczyzn – jakie są przyczyny?
Przyczynami nietrzymania moczu są najczęściej są problemy z prostatą.
- Czy nietrzymanie moczu u mężczyzn może być związane z rakiem prostaty?
Tak, nietrzymanie moczu jest jednym z objawów raka prostaty.
- Problem z oddawaniem moczu – jak temu zapobiegać?
Warto wykonać badania diagnostyczne w celu wykrycia przyczyny nietrzymania moczu.
- Jak leczyć nietrzymanie moczu związane z problemami z prostatą?
Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i wykonaniu niezbędnych badań dobierze odpowiednią metodę leczenia.