Prawdy i mity o NTM

Nietrzymanie moczu to temat, którego wiele osób nie chce poruszać. Wątpliwości i pytania tych osób pozostają bez profesjonalnej odpowiedzi, jednak ich domysły i ograniczona wiedza prowadzą do powstania rozmaitych, często mylnych opinii. Wokół nietrzymania moczu narosło wiele mitów. Sprawdź, czy potrafisz rozpoznać, które z poniższych stwierdzeń to prawda czy mit.

Nietrzymanie moczu dotyczy tylko osób starszych

Powszechne przekonanie o tym, że tylko ludzie w podeszłym wieku cierpią na nietrzymanie moczu, wynika zapewne z faktu, że dolegliwość ta kojarzy się ze starzeniem się organizmu. Rzeczywiście, duży odsetek osób starszych boryka się z tym problemem, jednak dotyczy on również młodszych osób.Inkontynencja towarzyszy wielu schorzeniom, które dotykają ludzi bez względu na wiek i płeć. Nawet zwykłe przeziębienie może spowodować epizody nietrzymania. Tak więc wiązanie nietrzymania moczu ze starością jest stereotypem.

Nietrzymanie moczu jest chorobą

Nietrzymanie moczu samo w sobie nie jest chorobą, ale stanem towarzyszącym różnym schorzeniom. Niejednokrotnie jest jednym z objawów choroby, który znika po jej wyleczeniu lub tymczasowym wynikiem zmienionego okresowo stanu organizmu (np. ciąża, przeziębienie). Mówi się o nietrzymaniu moczu jako o schorzeniu, o jego leczeniu, więc niejednokrotnie osoby, które zgłaszają się do lekarza z tym problemem, są zaskoczone, że leczenie nie polega na leczeniu samego nietrzymania moczu. Lekarz dąży do odnalezienia podłoża problemu i terapii, zmierzającej do wyleczenia schorzenia powodującego nietrzymanie moczu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała nietrzymanie moczu za chorobę społeczną, czyli schorzenie przewlekłe, szeroko rozpowszechnione w społeczeństwie, które utrudnia codzienną egzystencję osób nim dotkniętych. Zobacz, jakie są czynniki ryzyka nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet niż mężczyzn

Według statystyk rzeczywiście kobiety są częściej narażone na występowanie nietrzymania moczu, zwłaszcza lekkiego stopnia. Wynika to z różnic w anatomii kobiet i mężczyzn. Można przyjąć, że co 4 kobieta i co 8 mężczyzna na różnych etapach swojego życia doświadcza nietrzymania moczu. Aby dowiedzieć się więcej o nietrzymaniu moczu u kobiet przejdź do Strefy kobiet, u mężczyzn – przejdź do Strefy mężczyzn.

Zakładanie wyrobów chłonnych to nic trudnego

To, czy zakładanie wyrobu chłonnego jest łatwe czy trudne z pewnością w dużej mierze zależy od rodzaju produktu oraz od umiejętności i praktyki osoby zakładającej te wyroby. W przypadku wkładek urologicznych czy majtek chłonnych zakładanie rzeczywiście nie przysparza większych trudności. Pozostałe wyroby wymagają jednak większej uwagi przy zakładaniu. Należy pamiętać o kilku zasadach prawidłowego zakładania pieluch, aby w efekcie mieć pewność, że nie nastąpią wycieki oraz że osoba nosząca pieluchę będzie odczuwać maksymalny komfort. Stosowanie odpowiednich technik sprawi, że zakładanie wszystkich wyrobów chłonnych nie będzie trudną czynnością. Kliknij tutaj, aby poznać techniki zakładania wyrobów chłonnych Seni.

Pojemność pęcherza to 3 litry

Wiele ludzi nie zastanawia się nad tym, jak funkcjonuje ich ciało i jak wyglądają ich narządy wewnętrzne. Stąd na pytanie o pojemność pęcherza często padają odpowiedzi dalekie od prawdy. Bardzo często zdarza się, że osoby z nietrzymaniem moczu szukają niezwykle chłonnych pieluchomajtek, twierdząc, że pojemność ich pęcherza wynosi kilka litrów. Wystarczy jednak zrobić mały eksperyment, by dowieść, że jest to praktycznie niemożliwe. EKSPERYMENT: Nalej do worka foliowego 3 litry wody – jak duży staje się napełniony worek? Czy możliwe jest, żeby tak duży był pęcherz człowieka? Z pewnością nie. Pojemność pęcherza mieści się średnio w granicach 400–700 ml, a w wyjątkowych sytuacjach przy największym rozciągnięciu osiąga wartość 1,5–2 litrów.

Osoba z nietrzymaniem moczu nie powinna podróżować

Osoby z nietrzymaniem moczu często rezygnują z życia społecznego, z podróżowania czy nawet wychodzenia z domu, ponieważ wstydzą się swojej dolegliwości. Obawiają się również, że nie zdążą na czas do toalety, czy nie będą jej w stanie odnaleźć w nowych miejscach i zdarzy im się niekomfortowa sytuacja. To, że ktoś ma nietrzymanie moczu, nie oznacza jednak w żadnym wypadku, że ma nie korzystać z życia. Zachęcamy osoby z nietrzymaniem moczu do aktywnego życia i spędzania czasu w miły sposób, w tym również podróżowania. Niektóre wkładki urologiczne są pakowane indywidualnie, więc łatwo schować kilka sztuk do torebki czy bagażu podręcznego, a różnorodność dostępnych środków chłonnych, sprawia, że można z powodzeniem prowadzić życie pełne przyjemności, podróżować i udzielać się towarzysko bez obaw o nieprzyjemne wycieki. Poznaj wyroby chłonne Seni, które pozwolą ci aktywnie spędzać czas mimo nietrzymania moczu.

Ćwiczenia mogą poprawić kontrolę nad pęcherzem

Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy, tzw. ćwiczeń Kegla, rzeczywiście jest w stanie poprawić kontrolę nad pęcherzem. Ćwiczenia uczą bardziej świadomego wykorzystywania mięśni otaczających cewkę moczową, które są zależne od woli człowieka, co jest niezwykle przydatne w sytuacjach „awaryjnych”, takich jak kaszel, śmiech, kichanie. Drugim efektem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni i podparcia dna miednicy, dzięki czemu wzmacnia się system zamknięcia cewki moczowej. Ma to podstawowe znaczenie u osób z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Ćwiczenia można zacząć w każdym wieku i mogą je wykonywać również osoby o ograniczonej mobilności. Ćwiczenia dają wymierne rezultaty już po kilku tygodniach ich stosowania. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak wykonywać ćwiczenia Kegla. Jeśli chcesz poznać kilka innych prostych ćwiczeń do stosowania na co dzień, przejdź do strefy ćwiczenia dla każdego.

Nietrzymanie moczu uniemożliwia utrzymanie higieny

Utrzymanie czystości skóry jest współcześnie standardem. Na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych środków pielęgnacyjnych, dzięki którym wszelkie zabiegi kosmetyczne i higieniczne są nie tylko łatwe, ale również efektywne. Przy nietrzymaniu moczu niezwykle istotnym elementem codziennej higieny jest zapewnienie suchości skóry okolic intymnych i ochrona tej części ciała przed podrażnieniami spowodowanymi stałym kontaktem z drażniącymi czynnikami. Dodatkowo, konieczne jest zapewnienie świeżości i redukcja nieprzyjemnego zapachu. Jest to możliwe właśnie dzięki nowoczesnym preparatom, np. środkom pielęgnacyjnym Seni Care. Przy właściwym stosowaniu tych wyrobów utrzymanie higieny przy nietrzymaniu moczu jest możliwe.

Nietrzymanie moczu mogą mieć również dzieci

Moczenie się dzieci jest sprawą naturalną, jednak w miarę ich dorastania problem ten powinien zaniknąć. U dzieci do 5 roku życia moczenie, zwłaszcza moczenie nocne, nie jest powodem do zmartwień, jednak nie powinno się go bagatelizować. U niektórych dzieci w związku z różnego rodzaju dysfunkcjami moczenie nie zanika. Najczęściej jest to problem nocnego moczenia, jednak u niektórych dzieci zdarza się gubienie moczu również w dzień. Przyczyną moczenia przeważnie jest niedorozwój układu nerwowego lub osłabione mięśnie. Jeśli u dziecka występuje moczenie, należy zapewnić mu odpowiednią ochronę poprzez stosowanie środków chłonnych – pieluszek dla dzieci lub najmniejszych rozmiarów pieluch dla dorosłych. Bardzo istotne jest zapewnienie dziecku komfortu psychicznego – dzieci, które się moczą, często są tym zawstydzone, nie potrafią sobie poradzić ze swoim skrępowaniem i boją się reakcji otoczenia. Przede wszystkim należy pamiętać, że dziecko nie moczy się z własnej winy, więc nie należy u takich dzieci wzbudzać poczucia winy – warto natomiast wyjaśnić dziecku na czym polega problem i zapewnić mu wsparcie. Więcej o nietrzymaniu moczu u dzieci w strefie dziecka.

Nietrzymanie moczu pojawiające się w okresie ciąży i połogu pozostaje do końca życia

Ciąża jest dla organizmu kobiety bardzo dużym obciążeniem. Zmiany hormonalne oraz powiększające się łożysko wpływają na funkcjonowanie układu moczowego i, obok innych dolegliwości, może pojawić się również nietrzymanie moczu. Po porodzie mięśnie miednicy są rozluźnione i nadal nie funkcjonują prawidłowo, więc w okresie połogu nadal mogą zdarzać się epizody nietrzymania moczu. Przyjmuje się, że okres połogu trwa 6–8 tygodni, w którym to czasie organizm powinien wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Wraz z powrotem ciała do formy, zanikają okołociążowe dolegliwości, w tym nietrzymanie moczu. Aby przyspieszyć proces regeneracji, można stosować ćwiczenia Kegla, które wzmocnią mięśnie dna miednicy. Dowiedz się, jak wykonywać ćwiczenia Kegla, klikając ćwiczenia kegla.

Osoba obłożnie chora jest skazana na odleżyny

To prawda, że osoby leżące, z nietrzymaniem moczu, są bardziej narażone na występowanie podrażnień i odleżyn, jednak nie są na nie skazane. Ciągły kontakt skóry z nieprzyjaznym środowiskiem – podwyższoną temperaturą i wilgotnością – oraz stały ucisk sprzyjają zmianom skórnym. Właściwa pielęgnacja, częste zmiany pozycji oraz stosowanie oddychających wyrobów chłonnych pozwolą jednak uniknąć tych przykrych dolegliwości. Utrzymanie skóry w dobrym stanie u obłożnie chorych wymaga nieco wysiłku i systematycznych działań profilaktycznych, ale jest jak najbardziej możliwe. Dowiedz się więcej o profilaktyce odleżyn, klikając profilaktyka odleżyn.

przejdź do sklepu

Oficjalny sklep marki Seni

przejdź do sklepu
przejdź do sklepu

Projekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat

dowiedz się więcej

Korzystamy z danych lub plików cookies w Twojej przeglądarce, w celu personalizacji i poprawy wygody korzystania z naszej strony, analizy aktywności na stronie co pomaga wspierać nasze działania marketingowe i sprzedażowe, wyświetlania spersonalizowanych reklam w oparciu o informacje na temat Twoich zainteresowań (obejmujące Twoją aktywność na naszej stronie lub w innych witrynach) oraz Twojej lokalizacji. Kliknij "Wyrażam zgodę i przechodzę do strony", żeby zaakceptować politykę wykorzystywania wszystkich plików cookies i podobnych technologii zgodnie z ustawieniami opisanymi w Polityce plików cookies i przejdź bezpośrednio do strony. Jeśli nie chcesz akceptować polityki wykorzystywania wszystkich plików cookies i wolisz zmienić swoje preferencje w tym zakresie, kliknij POLITYKA COOKIES w celu zmiany ustawień dot. plików cookies.

Wyrażam zgodę Polityka cookies