20.04.2022
Podkłady na łóżko. Czym kierować się wybierając zabezpieczenia łóżka?
Opieka potrafi przysporzyć trudności, zwłaszcza jeśli podopieczny zmaga się z problemami nietrzymania moczu lub kału oraz nie może wstać z łóżka. Dlatego, aby ułatwić sobie codzienne czynności, warto sięgnąć po podkłady higieniczne na łóżko, które zabezpieczą je przed zabrudzeniami i ułatwią zmiany produktów chłonnych. Czym kierować się podczas wyboru podkładów? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź
Spis treści:
Czym są podkłady na łóżko?
Podkłady na łóżko to jednorazowe produkty higieniczne, które są niezbędne podczas opieki nad osobą długotrwale przebywającą w łóżku z nietrzymaniem moczu lub nietrzymaniem kału, a także w opiece nad dzieckiem, które jest w trakcie odpieluchowywania. Zostały one zaprojektowane tak, aby chronić łóżko lub fotel przed zamoczeniem, a tym samym ułatwić opiekunowi wykonywanie niezbędnych czynności higienicznych.
Jednorazowe podkłady higieniczne nie tylko pozwalają zabezpieczyć łóżko przed wilgocią np. z moczu ale także, dzięki nim możliwe jest utrzymanie w czystości zarówno materaca, jak i pościeli, np. podczas zmiany pieluchy czy podczas wykonywania toalety przy łóżku. Używanie podkładu zmniejsza częstotliwość zmiany poszewek i prześcieradeł oraz prania ich.
Czym powinien charakteryzować się dobry podkład jednorazowy?
Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru podkładów higienicznych na łóżko dla dorosłych i dzieci?
Najważniejsze cechy podkładu to:
- nieprzemakalna warstwa zewnętrzna – podkład ma za zadanie chronić materac i pościel przed zawilgoceniem, zatem strona zewnętrzna powinna być wykonana z materiału, który nie przepuszcza wilgoci ale jest oddychający. Warto wybrać taki podkład, którego warstwa zewnętrzna jest antypoślizgowa, dzięki temu produkt nie będzie zsuwać się z materaca i pozostanie na nim przez całą noc
- zapobieganie powstawaniu odparzeń i podrażnień - podkład ma bezpośredni kontakt z ciałem podopiecznego, dlatego najlepiej, jeśli będzie to delikatna włóknina, która umożliwi przepływ powietrza, przy jednoczesnym nieprzepuszczaniu cieczy. Oddychalność wyrobu to ważny element mający znaczenie w profilaktyce odparzeń i podrażnień.
- chłonny wkład – podkłady występują w dwóch wariantach - podstawowej chłonności oraz podwyższonej chłonności w produktach zawierających superabsorbent. Wiąże on ciecz w żel, szybko absorbuje płyny, a tym samym chroni przed wyciekaniem na pościel czy materac. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wszystko wokół się zabrudzi. Dodatkowym efektem jego obecności jest neutralizacja zapachu moczu
Zwróć również uwagę na rozmiar podkładu. Powinien on być odpowiednio duży, aby dobrze zabezpieczyć nie tylko wybraną część ciała, ale także jej okolice. Jest to ważne zwłaszcza przy nietrzymaniu moczu i kału, ponieważ płyny ustrojowe wyciekają często na plecy. Aby uniknąć zamoczenia materaca i pościeli, podkład powinien być tak duży, by osłonić zarówno część łóżka pod pośladkami, jak i plecami.
Rozmiar produktu jest także istotny, jeśli planujesz zabezpieczyć nim materac na noc. W tym przypadku najlepiej wybrać model “ze skrzydłami”, czyli z dodatkowym materiałem, który można zawinąć pod materac i w ten sposób zapobiec jego przesuwaniu się.
Jakie podkłady chłonne na łóżko wybrać?
Podkłady na łóżko Seni są niezwykle przydatnymi akcesoriami do opieki. Podopiecznemu pozwalają zachować komfort, a opiekunowi ułatwiają wykonanie niezbędnych czynności higienicznych. Jednak, żeby te wyroby spełniły swoją funkcję, trzeba wybrać produkt dopasowany do potrzeb chorego i sytuacji, w jakiej się znajduje.
W naszym asortymencie dostępne są dwa rodzaje produktów.
- Podkłady chłonne SENI SOFT SUPER DRY z superabsorbentem – występują w jednym rozmiarze 90x60cm. Dobrze sprawdzają się jako dodatkowe zabezpieczenie obszaru łóżka, wózka inwalidzkiego czy fotela samochodowego, który jest najbardziej narażony na przeciekanie w przypadku osób z niepełnosprawnościami, starszych, leżących, niesamodzielnych, długotrwale przebywających w łóżku i zmagających się z inkontynencją moczu i/lub kału. Niewątpliwą zaletą tych podkładów jest superabsorbent obecny we wkładzie, który nie tylko wchłania całą ciecz i zapewnia podopiecznemu suchość, ale także ogranicza powstawanie nieprzyjemnego zapachu.
- Podkłady chłonne SENI SOFT SUPER – stanowią podstawowe zabezpieczenie powierzchni, na której przebywa podopieczny z problemami z trzymaniem moczu i/lub kału. Występują w czterech różnych rozmiarach 40x60 cm, 60x60 cm, 90x60 cm i 90x170 cm. Dzięki temu można dobrać podkład do wieku pacjenta, a także jego potrzeb. Małe wyroby dobrze sprawdzają się np. do zabezpieczenia łóżeczka, fotelika samochodowego czy przewijaka w przypadku niemowląt i małych dzieci. Szczególnie pomocne są podczas nauki korzystania z nocnika, a także podczas choroby np. biegunki czy wymiotów. Nieco większe podkłady przydają się dla kobiet w połogu i podczas menstruacji. Wystarczy położyć je na łóżku, aby móc odpocząć bez martwienia się o zabrudzenie pościeli. Można je wykorzystać także jako ochronę fotela samochodowego czy wózka inwalidzkiego w przypadku chorych na inkontynencję w stopniu lekkim. Dzięki temu, że mają podobny rozmiar jak siedzisko, nie ma ryzyka zabrudzenia powierzchni. Natomiast największe wyroby są idealne dla osób dorosłych, które długotrwale przebywają w łóżku, zmagają się z inkontynencją moczu i/lub kału, są niesamodzielne, niepełnosprawne lub leżące. Takimi podkładami można zabezpieczyć całą powierzchnię łóżka, co jest niezwykle pomocne np. podczas wykonywania czynności higienicznych.
Podkłady nieprzemakalne na łóżko jednorazowe, wózki inwalidzkie i fotele – jak używać?
Aby podkłady chłonne na łóżko spełniły swoją funkcję, trzeba nauczyć się ich prawidłowo używać. Jeśli chcesz wykorzystać wyroby np. na łóżku, wózku inwalidzkim czy w innym miejscu, gdzie przebywa podopieczny, umieść je na wybranej powierzchni folią do dołu, a włókniną do ciała. Następnie popraw położenie podkładu chłonnego, tak aby znajdował się mniej więcej na wysokości pośladków oraz pleców – dzięki temu zapobiegniesz wyciekom. Jeśli korzystasz z produktu ze skrzydłami bocznymi, włóż jego krawędzie pod materac lub siedzisko.
Gdy nadejdzie czas wymiany podkładu:
- delikatnie przekręć podopiecznego na bok,
- złóż wyrób chłonny na pół, a na jego miejsce połóż nowy podkład złożony na pół,
- delikatnie zmień pozycję osoby, którą się zajmujesz, na drugi bok,
- chwyć za wszystkie rogi zużytego podkładu,
- postaraj się unieść całość tak, aby zawartość pozostała w środku,
- szybko przenieś wyrób chłonny do odpowiedniego pojemnika,
- rozłóż drugą połowę nowego podkładu i włóż jego krawędzie pod materac lub siedzisko, aby się nie przesuwał.
Podkłady chłonne na łóżko to bardzo duża pomoc dla opiekuna dziecka, osoby chorej, z niepełnosprawnością czy inkontynencją. Warto je wypróbować!
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.