Dobór rozmiaru wyrobów chłonnych
Wybór produktu to nie tylko kwestia kategorii wyrobu, ale również dobór odpowiedniego rozmiaru. Źle dobrana pielucha może przynieść szkody zarówno finansowe, jak i zdrowotne.
Więcej29.08.2022
Kichnięcie, kaszlnięcie, nieco większy wysiłek fizyczny i czujesz tych kilka kropli na Twojej bieliźnie? - to typowe objawy wysiłkowego nietrzymania moczu. Ten uciążliwy problem jest najczęstszą formą inkontynencji. Dotyczy bardzo wielu osób, i to nie tylko w dojrzałym wieku. Dobra wiadomość jest taka: leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest możliwe. Dowiedz się więc, skąd bierze się ta przypadłość i jak sobie z nią poradzić.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest schorzeniem polegającym na bezwiednym popuszczaniu moczu w trakcie wysiłku fizycznego, np. przy podnoszeniu zakupów.
Chodzi zatem o wszelkie czynności, podczas których następuje wzrost ciśnienia w brzuchu, zwiększony nań nacisk lub napięcie jego mięśni.
Zastanawiasz się, czy Twoje dolegliwości związane z inkontynencją to właśnie wysiłkowe nietrzymanie moczu? Wskazują na to:
Objawy mogą mieć różne stopnie nasilenia, jednak zawsze będą pojawiać się podczas zwiększonego nacisku na strefę brzucha.
Z fizjologicznego punktu widzenia przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest najczęściej osłabienie mięśni dna miednicy mniejszej. Inkontynencja pojawia się w efekcie zbyt dużej ruchomości w obszarze połączenia pęcherza z cewką moczową, spowodowanej niedostatecznego ich podparcia przez wspomniane mięśnie. W efekcie dochodzi do upośledzenia mechanizmów, które są odpowiedzialne za zamykanie cewki moczowej. A to prowadzi do popuszczania moczu przy skakaniu czy nawet podniesieniu torby z zakupami.
Aby zrozumieć mechanizm powstawania omawianego schorzenia, warto przyjrzeć się przyczynom, dla których może dojść do osłabienia mięśni dna miednicy mniejszej. Są to m.in.:
U mężczyzn często wysiłkowe nietrzymanie moczu z często powiązane jest z przerostem prostaty.
Każdy z tych czynników zwiększa ryzyko pojawienia się inkontynencji, a także nasilenia się ich. Dlatego tak ważne są prowadzenie zdrowego trybu życia, a także regularna kontrola stanu zdrowia u lekarza.
Nieleczone wysiłkowe nietrzymanie moczu może postępować. Wyróżnia się jego trzy stopnie.
To najłagodniejsza postać dolegliwości. Wówczas do inkontynencji dochodzi:
Może się więc pojawić np. popuszczanie moczu podczas kaszlu o dużym nasileniu, przy nagłym wybuchu śmiechu, czy też przy próbie podniesienia bardzo ciężkiej torby z zakupami lub innej rzeczy. Jeżeli dostrzeżesz u siebie takie objawy, nawet okazjonalnie, jest to powód do konsultacji z lekarzem!
Na tym etapie wyciek może się pojawić już przy średnio intensywnym wysiłku. Można np. zauważyć popuszczanie moczu podczas biegania, wchodzenia po schodach przenoszenia lżejszych rzeczy czy przy łagodniejszym kaszlu.
Stanowi najbardziej uciążliwy problem – wówczas może się pojawiać bezwiedne popuszczanie moczu przy siadaniu, a nawet w pozycji leżącej. Nawet drobna zmiana ciśnienia w jamie brzusznej może doprowadzić do mikcji.
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest jak najbardziej możliwe i w zdecydowanej większości przypadków przynosi efekty. Nie ma jednak jednego, uniwersalnego schematu postępowania. Wszystko zależy zarówno od stopnia pogłębienia problemu, jak i indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z lekarzem (urologiem, ginekologiem lub uroginekologiem) lub urofizjoterapeutą.
Pewne jest jedno: jeżeli doświadczasz objawów wysiłkowego nietrzymania moczu, nie polegaj na domowych metodach. Są one mało skuteczne. Tymczasem pod kontrolą specjalisty krok po kroku pozbędziesz się tego uporczywego problemu i poczujesz pełen komfort.
Zanim lekarz określi plan działania związany z leczeniem popuszczania moczu przy kaszlu, kichaniu i w podobnych sytuacjach, przeprowadzi diagnostykę. Jej istotnymi elementami będą:
Opcjonalnie urolog może zlecić także uretrocytoskopię – może być ona konieczna, zwłaszcza gdy zachodzi podejrzenie złożonej lub mieszanej postaci nietrzymania moczu.
Leczenie zachowawcze jest podstawą w terapii nietrzymania moczu. Jest ono mało inwazyjne, ale wiąże się często z koniecznością zmiany prowadzonego trybu życia. Istotnymi elementami terapii są:
Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu metody farmakologiczne nie są wysoce skuteczne. Są zatem stosowane jedynie pomocniczo, a efekty utrzymują się jedynie w trakcie przyjmowania leków.
Kobiety w okresie menopauzalnym mogą być także poddane terapii hormonalnej z wykorzystaniem estrogenów. Mimo to, nie należy oczekiwać wyraźnej poprawy w związku z zastosowaniem leków. Jeżeli działania zachowawcze nie przyniosły efektów, lekarz może rozważyć leczenie operacyjne.
Istnieje szeroka gama zabiegów operacyjnych, w ramach których można skutecznie zniwelować problem wysiłkowego nietrzymania moczu – zarówno anatomicznego, jak i zwieraczowego. Wykonuje się m.in.:
Metoda jest dopasowywana do stanu i sytuacji konkretnego pacjenta.
Jeżeli doświadczasz popuszczania moczu podczas biegania, siadania czy głośnego śmiechu, bez wątpienia jest do dla Ciebie wstydliwy problem. Jednak wcale nie musi tak być. Zamiast ograniczać codzienną aktywność, sięgnij po skuteczne zabezpieczenie, czyli odpowiednie wyroby chłonne.
Skutecznym rozwiązaniem, które będzie pomocne w walce z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, są specjalistyczne wkładki urologiczne. Dla kobiet to produkty z linii Seni Lady. Zostały zaprojektowane z myślą o damskiej anatomii. Dostępne jest aż 9 poziomów chłonności - od kropelkowego do średniego nietrzymania moczu. Wkładki Seni Lady są zdecydowanie bardziej chłonne niż podpaski, zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu moczu i pozostają suche. Dodatkowo mają osłonki boczne, których zadaniem jest ochrona przed wyciekami.
Dla mężczyzn, z problemem inkontynencji, przeznaczone są wkładki urologiczne Seni Man – dostępne w kilku wariantach i dopasowane do męskiej anatomii.
Należy przy tym pamiętać, że stosowanie wyrobów chłonnych to sposób na niwelację dyskomfortu związanego z popuszczaniem moczu przy kichaniu, kaszlu czy bieganiu. Sama dolegliwość wymaga jednak leczenia – tak, aby całkowicie pozbyć się tego problemu.
Wybór produktu to nie tylko kwestia kategorii wyrobu, ale również dobór odpowiedniego rozmiaru. Źle dobrana pielucha może przynieść szkody zarówno finansowe, jak i zdrowotne.
WięcejNietrzymanie moczu (inaczej inkontynencja) może pojawić się w każdym wieku i bez względu na płeć. Dotyka przede wszystkim kobiet ze względu na anatomię układu moczowego czy przebyte porody naturalne.
Więcejw aptekach i sklepach medycznych
w sklepach i aptekach internetowych
poprzez infolinię z dowozem
do domu
w wybranych supermarketach
i drogeriach
Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.
Dobierz produktWybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.
Dobierz RozmiarOficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat