Zamów próbkę

18.08.2023

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jak z nim walczyć?

Kichnięcie, kaszlnięcie, nieco większy wysiłek fizyczny i czujesz tych kilka kropli na Twojej bieliźnie? - to typowe objawy wysiłkowego nietrzymania moczu. Ten uciążliwy problem jest najczęstszą formą inkontynencji. Dotyczy bardzo wielu osób, i to nie tylko w dojrzałym wieku. Dobra wiadomość jest taka: leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest możliwe. Dowiedz się więc, skąd bierze się ta przypadłość i jak sobie z nią poradzić.

Spis treści:

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest schorzeniem polegającym na bezwiednym popuszczaniu moczu w trakcie wysiłku fizycznego, np. przy podnoszeniu zakupów.
Chodzi zatem o wszelkie czynności, podczas których następuje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, zwiększony nacisk na pęcherz moczowy i pozostałe struktury dna miednicy.

Jak objawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Zastanawiasz się, czy Twoje dolegliwości związane z inkontynencją to właśnie wysiłkowe nietrzymanie moczu? Wskazują na to:

Objawy mogą mieć różne stopnie nasilenia.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu: przyczyny

Z fizjologicznego punktu widzenia przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest najczęściej osłabienie mięśni dna miednicy mniejszej. Inkontynencja pojawia się w efekcie zbyt dużej ruchomości w obszarze połączenia pęcherza z cewką moczową, spowodowanej niedostatecznym ich podparciem przez wspomniane mięśnie. W efekcie dochodzi do upośledzenia mechanizmów, które są odpowiedzialne za zamykanie cewki moczowej. A to prowadzi do popuszczania moczu przy skakaniu czy nawet podniesieniu torby z zakupami.

Pośrednie przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Aby zrozumieć mechanizm powstawania omawianego schorzenia, warto przyjrzeć się przyczynom,  osłabienia mięśni dna miednicy mniejszej. Są to m.in.:

U mężczyzn często wysiłkowe nietrzymanie moczu z często powiązane jest z przerostem prostaty

Każdy z tych czynników zwiększa ryzyko pojawienia się inkontynencji, a także nasilenia się jej objawów. Dlatego tak ważne są prowadzenie zdrowego trybu życia, a także regularna kontrola stanu zdrowia u lekarza.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu — trzy stopnie schorzenia

Nieleczone wysiłkowe nietrzymanie moczu może postępować. Wyróżnia się jego trzy stopnie.  

I stopień wysiłkowego nietrzymania moczu

To najłagodniejsza postać dolegliwości. Wówczas do inkontynencji dochodzi:

Jeżeli dostrzeżesz u siebie takie objawy, nawet okazjonalnie, jest to powód do konsultacji z lekarzem!

II stopień wysiłkowego nietrzymania moczu

Na tym etapie wyciek może się pojawić już przy średnio intensywnym wysiłku. Można np. zauważyć popuszczanie moczu podczas truchtu, wchodzenia po schodach przenoszenia lżejszych rzeczy czy przy łagodniejszym kaszlu.

III stopień wysiłkowego nietrzymania moczu

Stanowi najbardziej uciążliwy problem – wówczas może się pojawiać bezwiedne popuszczanie moczu przy siadaniu, a nawet w pozycji leżącej. Nawet drobna zmiana ciśnienia w jamie brzusznej może doprowadzić do niekontrolowanej mikcji.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu: leczenie

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest jak najbardziej możliwe i w zdecydowanej większości przypadków przynosi efekty. Nie ma jednak jednego, uniwersalnego schematu postępowania. Wszystko zależy zarówno od stopnia nasilenia problemu, jak i indywidualnej sytuacji zdrowotnej. Dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z lekarzem (urologiem, ginekologiem lub uroginekologiem) lub urofizjoterapeutą. 

Pewne jest jedno: jeżeli doświadczasz objawów wysiłkowego nietrzymania moczu, nie polegaj na domowych metodach czy ogólnych zaleceniach z internetu dotyczących stosowania trenażerów czy kulek gejszy.  Są one mało skuteczne. Tymczasem pod kontrolą specjalisty (fizjoterapuety lub urofizjoterapuety)  krok po kroku zniwelujesz dolegliwość nietrzymania moczu. 

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu zaczyna się od diagnostyki

Zanim lekarz określi plan działania związany z leczeniem popuszczania moczu przy kaszlu, kichaniu i w podobnych sytuacjach, przeprowadzi diagnostykę. Jej istotnymi elementami będą:

Opcjonalnie urolog może zlecić także uretrocytoskopię – może być ona konieczna, zwłaszcza gdy zachodzi podejrzenie złożonej lub mieszanej postaci nietrzymania moczu.

Zachowawcze leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Leczenie zachowawcze jest podstawą w terapii nietrzymania moczu. Jest ono mało inwazyjne, ale wiąże się często z koniecznością zmiany prowadzonego trybu życia. Istotnymi elementami terapii są:

Farmakologiczne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu metody farmakologiczne nie są wysoce skuteczne. Są zatem stosowane pomocniczo, a efekty utrzymują się jedynie w trakcie przyjmowania leków. 

Kobiety w okresie menopauzalnym mogą być także poddane terapii hormonalnej z wykorzystaniem estrogenów. Mimo to nie należy oczekiwać wyraźnej poprawy w związku z zastosowaniem leków. Jeżeli działania zachowawcze nie przyniosły efektów, lekarz może rozważyć leczenie operacyjne.

Operacyjne leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Istnieje szeroka gama zabiegów operacyjnych, w ramach których można skutecznie zniwelować problem wysiłkowego nietrzymania moczu – zarówno anatomicznego, jak i zwieraczowego. Wykonuje się m.in.:

Metoda jest dopasowywana do stanu i sytuacji konkretnego pacjenta.

Popuszczanie moczu przy kaszlu, kichaniu czy bieganiu – jak sobie radzić, zanim leczenie przyniesie efekty?

Jeżeli doświadczasz popuszczania moczu podczas biegania, siadania czy głośnego śmiechu, bez wątpienia jest do dla Ciebie wstydliwy problem. Jednak wcale nie musi tak być. Zamiast ograniczać codzienną aktywność, sięgnij po skuteczne zabezpieczenie, czyli odpowiednie wyroby chłonne.

Skutecznym rozwiązaniem, które będzie pomocne w walce z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, są specjalistyczne wkładki urologiczne. Dla kobiet to produkty z linii Seni Lady. Zostały zaprojektowane z myślą o damskiej anatomii. Dostępne jest aż 9 poziomów chłonności - od kropelkowego do średniego nietrzymania moczu. Wkładki Seni Lady są zdecydowanie bardziej chłonne niż podpaski, zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu moczu i pozostają suche. Dodatkowo mają osłonki boczne, których zadaniem jest ochrona przed wyciekami.

Dla mężczyzn, z problemem inkontynencji, przeznaczone są wkładki urologiczne Seni Man – dostępne w kilku wariantach i dopasowane do męskiej anatomii.

Należy przy tym pamiętać, że stosowanie wyrobów chłonnych to sposób na niwelację dyskomfortu związanego z popuszczaniem moczu przy kichaniu, kaszlu czy bieganiu. Sama dolegliwość wymaga jednak leczenia – tak, aby całkowicie pozbyć się tego problemu.

 

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - Pytania i odpowiedzi

  1. Czy wysiłkowe nietrzymanie moczu można wyleczyć?
    W większości przypadków nasilenie tego schorzenia można redukować na przykład poprzez ćwiczenia dna miednicy. Ponadto pomocne mogą być niektóre środki farmakologiczne. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego. Zawsze jednak należy zasięgnąć opinii specjalisty.
  2. Czy przy nietrzymaniu moczu można prowadzić normalne życie?
    Tak. Najpierw należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ nietrzymanie moczu to choroba postępująca. Powinno się także unikać czynników, które zwiększają objawy schorzenia, na przykład redukować picie moczopędnych płynów takich jak kawa. Poza tym doskonałym i dyskretnym rozwiązaniem są wkładki urologiczne Seni Lady lub Seni Man.
  3. Czy można zapobiegać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu?
    Można znacząco ograniczyć ryzyko pojawienia się tego schorzenia, na przykład ćwicząc profilaktycznie mięśnie dna miednicy. Poza tym warto eliminować niektóre czynniki powodujące wysiłkowe nietrzymanie moczu, a więc należy regularnie się badać, dbać o prawidłową masę ciała oraz stosować dietę zapobiegającą zaparciom.
  4. Czy wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje tylko u osób starszych?
    Nie, schorzenie to może pojawiać się także u młodych osób, u których mięśnie dna miednicy są osłabione (po porodzie) lub które przeszły np. operację w okolicy podbrzusza.

Inni czytali również

Papierowy dziennik mikcji

Papierowy dziennik mikcji

Dziennik mikcji to praktyczne narzędzie, w którym zapisuje się wszystkie wizyty w toalecie, epizody nietrzymania moczu oraz inne informacje, pozwalające lekarzowi dokładniej określić, z jakim stopniem i rodzajem nietrzymania moczu ma do czynienia.

Więcej
Prawdy i mity o NTM

Prawdy i mity o NTM

Nietrzymanie moczu to temat, którego wiele osób nie chce poruszać. Wątpliwości i pytania tych osób pozostają bez profesjonalnej odpowiedzi, jednak ich domysły i ograniczona wiedza prowadzą do powstania rozmaitych, często mylnych opinii.

Więcej

Gdzie kupisz produkty Seni?

w aptekach i sklepach medycznych

przejdź do sklepu

w sklepach i aptekach internetowych

poprzez infolinię z dowozem
do domu

przejdź do sklepu

w wybranych supermarketach
i drogeriach

Dobierz produkt

Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.

Dobierz produkt

Dobierz Rozmiar

Wybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.

Dobierz Rozmiar
Przejdź do sklepu

Oficjalny sklep marki Seni

Przejdź do sklepu
Przejdź do sklepu

Projekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat

Dowiedz się więcej

*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.

Ta strona korzysta z plików cookie

Korzystamy z danych lub plików cookies w Twojej przeglądarce, w celu personalizacji i poprawy wygody korzystania z naszej strony, analizy aktywności na stronie co pomaga wspierać nasze działania marketingowe i sprzedażowe, wyświetlania spersonalizowanych reklam w oparciu o informacje na temat Twoich zainteresowań (obejmujące Twoją aktywność na naszej stronie lub w innych witrynach) oraz Twojej lokalizacji. Poniżej możesz zmienić ustawienia przeglądarki, by blokować niektóre lub wszystkie pliki cookie.

Zatwierdź wszystko
Ustawienia

1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.

2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu TZMO SA z siedzibą pod adresem ul. Żółkiewskiego 20/16 87-100 Toruń

4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

a)      dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;

b)      tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

 

5.    W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

6. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

Nazwa Domena Typ Czas trwania
_fbp .seni.pl Advertisement 3 months
smvr .seni.pl Analytics 10 years
smuuid .seni.pl Analytics 10 years
_ga .seni.pl Analytics 2 years
_gid .seni.pl Analytics 1 day
_gat_gtag_UA_17582194_1 .seni.pl Analytics 1 minute
_gat_UA-17582194-1 .seni.pl Analytics 1 minute
_smvs .seni.pl Analytics 1 day
_hjFirstSeen .seni.pl Analytics 30 minutes
_hjIncludedInSessionSample seni.pl Analytics 2 minutes
_hjAbsoluteSessionInProgress .seni.pl Analytics 30 minutes
smg salesmanago.pl Analytics 10 years
symfony seni.pl Other 2 hours
_hjSessionUser_2724099 .seni.pl Analytics 1 year
_hjSession_2724099 .seni.pl Analytics 30 minutes
SERVERID app3.salesmanago.pl Performance session

7. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

8. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.

źródła informacji: http://wszystkoociasteczkach.pl/