Refundacja
Każda chora osoba ubezpieczona ma prawo skorzystać z refundacji środków pomocniczych: pieluchomajtek, majtek chłonnych, pieluch anatomicznych, wkładów anatomicznych oraz podkładów.
Więcej17.12.2019
W życiu niejednego mężczyzny przychodzi taki czas, kiedy wiele się zmienia. Ciało powoli odmawia harmonijnej współpracy, pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia – snu, apetytu, zmiany nastroju itp. Mamy wówczas do czynienia z andropauzą – męskim odpowiednikiem stanu, który u kobiet nazywa się menopauzą.
Tzw. andropauza, nazywana też wiropauzą, męskim klimakterium, męskim przekwitaniem, to proces, który następuje stopniowo, nieraz przez długie lata. Nie dotyczy wszystkich mężczyzn, jednak odsetek mężczyzn odczuwających andropauzę wzrasta z wiekiem.
Zaczyna się w różnym wieku (40–55 lat) i jej przebieg jest różny w zależności od rozmaitych czynników. Związana jest z niedoborem androgenów, przede wszystkim z obniżeniem produkcji testosteronu, odpowiedzialnego za wiele czynności metabolicznych w męskim ciele. Mężczyzna nie dostaje jasnego sygnału, że to już andropauza. Nie ma wyraźnego wyznacznika tego etapu przejściowego, stąd często mężczyźni bagatelizują swoje gorsze samopoczucie i rozmaite dolegliwości tego okresu.
To, jakie objawy andropauzy wystąpią i czy w ogóle andropauza będzie przez mężczyznę odczuwana, uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Za główny uważa się predyspozycje genetyczne, jednak nie mniejszą rolę odgrywają styl życia, aktywność ruchowa czy dieta.
W diagnozowaniu andropauzy bierze się pod uwagę zarówno stan hormonów, jak i szereg innych czynników – biologicznych i psychofizycznych. Wstępne rozpoznanie odbywa się przeważnie na podstawie tzw. kwestionariusza Morleya („ADAM” questionnaire – Androgen Deficiency in the Aging Male) – andropauzę podejrzewa się jeśli odpowiedź na min. 3 pytania brzmi TAK.
O ile u kobiet menopauza oznacza zatrzymanie funkcji reprodukcyjnych, u mężczyzn andropauza przynosi jedynie osłabienie tych funkcji. Wszystkie pozostałe objawy mogą jednak znacząco obniżyć jakość życia. W związku z tym warto odwiedzić lekarza, który przeprowadzi badania i pomoże w dobraniu odpowiedniej terapii, dzięki której dolegliwości wieku przekwitania zostaną skutecznie złagodzone.
Każda chora osoba ubezpieczona ma prawo skorzystać z refundacji środków pomocniczych: pieluchomajtek, majtek chłonnych, pieluch anatomicznych, wkładów anatomicznych oraz podkładów.
WięcejNietrzymanie moczu powoduje wiele trudności w codziennym życiu. Osoby z nietrzymaniem moczu, które nie potrzebują opiekuna, mogą mieć skłonności do izolowania się.
Więcejw aptekach i sklepach medycznych
w sklepach i aptekach internetowych
poprzez infolinię z dowozem
do domu
w wybranych supermarketach
i drogeriach
Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.
Dobierz produktWybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.
Dobierz RozmiarOficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.