17.12.2019
Andropauza
W życiu niejednego mężczyzny przychodzi taki czas, kiedy wiele się zmienia. Ciało powoli odmawia harmonijnej współpracy, pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia – snu, apetytu, zmiany nastroju itp. Mamy wówczas do czynienia z andropauzą – męskim odpowiednikiem stanu, który u kobiet nazywa się menopauzą.
Co to jest andropauza?
Tzw. andropauza, nazywana też wiropauzą, męskim klimakterium, męskim przekwitaniem, to proces, który następuje stopniowo, nieraz przez długie lata. Nie dotyczy wszystkich mężczyzn, jednak odsetek mężczyzn odczuwających andropauzę wzrasta z wiekiem.
Zaczyna się w różnym wieku (40–55 lat) i jej przebieg jest różny w zależności od rozmaitych czynników. Związana jest z niedoborem androgenów, przede wszystkim z obniżeniem produkcji testosteronu, odpowiedzialnego za wiele czynności metabolicznych w męskim ciele. Mężczyzna nie dostaje jasnego sygnału, że to już andropauza. Nie ma wyraźnego wyznacznika tego etapu przejściowego, stąd często mężczyźni bagatelizują swoje gorsze samopoczucie i rozmaite dolegliwości tego okresu.
Najczęstsze objawy andropauzy
- zmniejszenie masy mięśniowej / zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej (zwłaszcza w okolicy brzucha),
- ogólne osłabienie organizmu,
- zmniejszenie masy kostnej,
- obniżenie samooceny i zadowolenia z życia,
- zwiększona drażliwość,
- dolegliwości bólowe,
- kłopoty z pamięcią i koncentracją,
- zwiększona potliwość,
- nadciśnienie tętnicze,
- przerzedzenie owłosienia,
- nadwrażliwość na chłód,
- problemy z prostatą,
- niski popęd seksualny.
To, jakie objawy andropauzy wystąpią i czy w ogóle andropauza będzie przez mężczyznę odczuwana, uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Za główny uważa się predyspozycje genetyczne, jednak nie mniejszą rolę odgrywają styl życia, aktywność ruchowa czy dieta.
W diagnozowaniu andropauzy bierze się pod uwagę zarówno stan hormonów, jak i szereg innych czynników – biologicznych i psychofizycznych. Wstępne rozpoznanie odbywa się przeważnie na podstawie tzw. kwestionariusza Morleya („ADAM” questionnaire – Androgen Deficiency in the Aging Male) – andropauzę podejrzewa się jeśli odpowiedź na min. 3 pytania brzmi TAK.
O ile u kobiet menopauza oznacza zatrzymanie funkcji reprodukcyjnych, u mężczyzn andropauza przynosi jedynie osłabienie tych funkcji. Wszystkie pozostałe objawy mogą jednak znacząco obniżyć jakość życia. W związku z tym warto odwiedzić lekarza, który przeprowadzi badania i pomoże w dobraniu odpowiedniej terapii, dzięki której dolegliwości wieku przekwitania zostaną skutecznie złagodzone.
Jak możesz sobie pomóc?
- Pamiętaj, że to w dużej mierze od Ciebie zależy, jak minie ten okres w Twoim życiu. Andropauza to stan przejściowy i są sposoby, aby przetrwać nieprzyjemne dolegliwości – idź do lekarza, kiedy zauważysz u siebie objawy andropauzy i nie bój się zadawać pytań – lekarz wyjaśni wszystkie wątpliwości i doradzi, dobierze też najlepszą formę ulżenia Twoim dolegliwościom.
- Sprawdź stan swojej prostaty – wcześnie wykryty przerost prostaty jest łatwiejszy do wyleczenia.
- Jeśli zdarza Ci się nietrzymanie moczu (więcej na ten temat w artykule https://seni.pl/pl_PL/baza-wiedzy-seni/nietrzymanie-moczu-u-mezczyzn-przyczyny), poradź się swojego lekarza – być może jest to sygnał poważniejszych zmian w Twoim organizmie. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej pozbędziesz się kłopotu. Dopóki masz objawy nietrzymania moczu, zabezpieczaj bieliznę dyskretnymi wkładkami urologicznymi dla męższczyzn Seni Man.
- Stosuj zdrową dietę bogatą w witaminę C i kwas foliowy. Te dwa składniki pomogą utrzymać poziom hormonów płciowych na odpowiednim poziomie. Dodatkowo, odpowiednia dieta pozwoli Ci uniknąć przybierania na wadze.
- Pamiętaj o zwiększonym zapotrzebowaniu Twojego organizmu na wapń i witaminę D – jeśli Twoja dieta jest uboga w te składniki, przyjmuj odpowiednie suplementy.
- Zwiększ aktywność fizyczną – badania pokazują, że nawet umiarkowany, ale systematyczny wysiłek fizyczny zwiększa znacznie poziom testosteronu we krwi. Ponadto, ćwiczenia wyzwalają produkcję hormonów szczęścia, więc sprawią, że poczujesz się lepiej nie tylko fizycznie, ale i psychicznie.
- Idź do kina, na kręgle, zaplanuj wspólne wyjście ze znajomymi. Takie aktywności mogą poprawić Ci humor i sprawić, że poczujesz się lepiej.
- Nastaw się na siebie. To czas, kiedy możesz skupić się na swoich potrzebach, odkryć na nowo siebie i swoją partnerkę, skoncentrować się na swoich pasjach.
- Jeśli palisz papierosy – może uda Ci się rzucić nałóg właśnie teraz? Już po kilku tygodniach bez papierosa odczujesz znaczną poprawę samopoczucia i będziesz mógł wziąć głębszy oddech.
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.