Nietrzymanie moczu (inaczej inkontynencja) może pojawić się w każdym wieku i bez względu na płeć. Dotyka przede wszystkim kobiet ze względu na anatomię układu moczowego czy przebyte porody naturalne. Często dolegliwość bywa na tyle uciążliwa, że doświadczające jej kobiety zaprzestają uprawiania sportu, porzucają dotychczasowe hobby czy nawet całkowicie wycofują się z życia towarzyskiego. Bywa, że wstydzą się powiedzieć o problemie nie tylko swoim bliskim, ale nawet lekarzowi, uznając inkontynencję za ,,naturalny” element starzenia się. Jakie są rodzaje inkontynencji? Jak sobie z nią poradzić?
Inkontynencja to dolegliwość objawiająca się niekontrolowanym popuszczaniem moczu, która według statystyk dotyka aż co trzecią kobietę po trzydziestce. Najczęściej pojawia się wskutek obciążenia mięśni dna miednicy poprzez nadwagę, ciążę, wielokrotne porody. Innymi przyczynami pojawienia się nietrzymania moczu mogą być, na przykład, menopauza, choroby neurologiczne, cukrzyca, nowotwory, zaburzenia gospodarki hormonalnej. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy nietrzymania moczu, nie czekaj i skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, który postawi odpowiednią diagnozę, zleci dalsze badania i doradzi w doborze optymalnej drogi leczenia. W wielu przypadkach pożądane rezultaty przynosi leczenie farmakologiczne, niekiedy konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Pamiętaj, że radzenie sobie ,,domowymi” sposobami nie jest dobrym pomysłem i może doprowadzić do nasilenia objawów.
Według organizacji International Continence Society możemy mówić o trzech rodzajach inkontynencji: wysiłkowym, naglącym i mieszanym. W wysiłkowym nietrzymaniu moczu do wycieku moczu dochodzi przy wysiłku fizycznym, kaszlu, śmiechu czy kichaniu. Naglące nietrzymanie moczu objawia się stałym uczuciem parcia niezależnie od stopnia napełnienia pęcherza i pojawiającą się nagłą i silną potrzebą oddania moczu. Z kolei mieszane nietrzymanie moczu łączy w sobie cechy wysiłkowego i naglącego. Wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli to występujące najczęściej, może przybierać różne stopnie nasilenia:
Dla wielu osób nietrzymanie moczu nadal jest tematem tabu. Mnogość porad w Internecie również nie ułatwia podjęcia decyzji. Z tego powodu bywa, że po zauważeniu u siebie objawów nietrzymania moczu kobiety sięgają po jedyny produkt chłonny przychodzący im na myśl - podpaski. To błąd. Zwykłe podpaski, nawet te o wysokich stopniach chłonności nie poradzą sobie z zapewnieniem suchości i zapobieganiem powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Mocz, o wiele rzadszy od krwi, bez odpowiednio dobranej ilości substancji chłonnej (superabsorbentu) nie zostanie wchłonięty przez podpaskę. Rozwiązaniem w przypadku inkontynencji jest stosowanie specjalistycznych wkładek na nietrzymanie moczu Seni Lady. Wkładki Seni Lady to dwie linie: Slim, przeznaczona dla kobiet z kropelkowym i lekkim nietrzymaniem moczu oraz klasyczna, przeznaczona dla kobiet ze średnim nietrzymaniem moczu. Linia Slim polecana jest kobietom, którym zdarzają Ci się raz lub kilka razy dziennie, ale nie są zbyt obfite. Wyglądem przypominają zwykłe podpaski, ale w przeciwieństwie do nich, zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu moczu i pozostają suche. Linia klasyczna to idealne rozwiązanie jeśli momenty nietrzymania moczu są częste, obfite i pojawiają się niezależnie od wykonywanych czynności lub gdy potrzebujesz dodatkowej ochrony podczas snu czy dłuższej podróży. Wkładki Seni Lady wykonane są z delikatnych, miękkich i oddychających materiałów. Są nieperfumowane i są testowane dermatologicznie. Nie zawierają elementów lateksowych, dzięki czemu możesz być pewna, że są bezpieczne dla Twojej skóry. Specjalnie zaprojektowane fioletowe osłonki boczne uchronią Cię przed wyciekami i niechcianym zabrudzeniem bielizny.
Inkontynencja - czego nie robić?
Oficjalny sklep marki Seni
przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat