13.10.2022
Jak rozmawiać o nietrzymaniu moczu z bliską osobą, a jak z lekarzem?
Nietrzymanie moczu dotyka 17-60% populacji. Skąd tak duża rozpiętość w statystykach? Szacuje się, że ok. połowa pacjentów nie zgłasza się z tym problemem do specjalisty. Wynika to przede wszystkim z poczucia wstydu. Tymczasem ukrywanie problemu nie wnosi nic dobrego. Dlatego warto dowiedzieć się, jak rozmawiać o nietrzymaniu moczu a także, jak zachęcić osobę z inkontynencją do noszenia wyrobów chłonnych, które znacznie poprawią jakość życia.
Spis treści:
Przyczyny niechęci noszenia produktów chłonnych
Wiele osób, które cierpią na nietrzymanie moczu, czyli NTM, często nie tylko wstydzi się tego problemu, ale także odmawia noszenia produktów chłonnych. Przyczyn jest bardzo wiele. Oto niektóre z nich:
- Pieluchy często kojarzą się z produktami dla dzieci, a pacjenci nie chcą być traktowani jak osoby niedojrzałe.
- Osoby z NTM często nie wiedzą, jak prawidłowo używać produktów chłonnych i boją się do tego przyznać.
- Pacjenci mieli już styczność z wyrobami chłonnymi na nietrzymanie moczu, ale mogły być one dla nich niewygodne m.in. ze względu na źle dobrany rozmiar lub nieprawidłowo dobraną chłonność wyrobu.
- Wiele osób obawia się, że produkt chłonny będzie odznaczał się pod ubraniem i ktoś z otoczenia może to dostrzec.
- Osobom np. z demencją lub chorobą Alzheimera zdarza się zapomnieć, że na co dzień doświadczają nietrzymania moczu, przez co nie stosują wyrobów chłonnych bo uważają, że ten problem ich nie dotyczy.
Rozmowa z bliską osobą o nietrzymaniu moczu – jak powinna przebiegać?
Zastanawiasz się, co robić, gdy bliski odmawia noszenia produktów chłonnych? Jedynym rozwiązaniem jest szczera rozmowa. Nie zmusisz dorosłej osoby do założenia wyrobów chłonnych, ale odpowiednimi argumentami może udać Ci się ją do tego przekonać. Jednak to, jakich sformułowań użyć, zależy przede wszystkim od okoliczności. Jeśli:
- osoba, którą się opiekujesz ma demencję i upiera się, że nie ma problemu z utrzymaniem moczu, nie zaprzeczaj temu. Zaproponuj produkt, który wygląda jak zwykła bielizna, czyli majtki chłonne z serii Seni Active - zakłada się je w podobny sposób, można w nich swobodnie się poruszać i być aktywnym bez ryzyka wycieków;
- osoba nie ma problemów z pamięcią, a mimo to nie chce nosić wyrobów chłonnych, pokaż jej próbki takich produktów i wyjaśnij jak ich używać, jaką pełnia funkcję oraz jak wyglądają. Jeśli Twoje starania nie przyniosą żadnych efektów, poproś o pomoc np. pielęgniarkę lub lekarza;
- problem z utrzymaniem moczu dotyczy mężczyzny i pojawia się głównie podczas aktywności fizycznej możesz zaproponować mu wkładki dla mężczyzn Seni Men, które nie będą widoczne pod ubraniem lub majtki chłonne Seni Active. Pozostaną one na swoim miejscu nawet podczas ćwiczeń;
- zajmujesz się osobą długotrwale przebywającą w łóżku, spokojnie wytłumacz jej, że używanie produktów chłonnych poprawi jej komfort życia. Wyroby chłonne zatrzymają mocz, więc łóżko pozostanie suche. Do tego łatwiej będzie utrzymać skórę w dobrej kondycji, ponieważ nie będzie miała ona styczności z wilgocią co pomoże zapobiec podrażnieniom skórnym.
Kiedy rozmawiasz z bliskim odnośnie noszenia produktów chłonnych używaj tzw. języka korzyści. Podkreśl, co zyska, jeśli będzie używać takie wyroby. Możesz np. wspomnieć o tym, że będzie mogła wychodzić bez obaw z domu i wrócić do swoich ulubionych aktywności.
Pamiętaj! Podczas rozmowy na temat produktów chłonnych nie używaj słów, które kojarzą się z opieką nad dziećmi, np. „pieluszka” czy “pampers”. Lepiej używać neutralnych zwrotów, np. takich jak „wkładki urologiczne”, “produkty chłonne” czy „majtki chłonne”. To stworzy atmosferę do rozmowy i da osobie z NTM poczucie, że proponujesz jej specjalistyczne wyroby przeznaczone dla osób dorosłych.
Rozmowa lekarza z pacjentem o nietrzymaniu moczu – jak powinna wyglądać?
Osoby z nietrzymaniem moczu często wstydzą się swojego problemu, unikają rozmowy o nim nawet z lekarzem pierwszego kontaktu. Dlatego jeśli problem nietrzymania moczu dotyczy Ciebie, przełam swój wstyd i wspomnij o tym na wizycie lekarskiej. Lekarz może zlecić odpowiednie badania i skierować Cię na konsultację do specjalisty. Warto zadbać o swoje zdrowie możliwie jak najszybciej, aby problem nietrzymania moczu nie nasilał się.
Jeśli natomiast problem nietrzymania moczu dotyczy Twojej bliskiej osoby, która np. ma demencję lub jest obłożnie chora, warto uczestniczyć w wizycie lekarskiej. Możesz przygotować się do tej rozmowy wypisując najważniejsze informacje m.in o ilości i częstotliwości oddawanego moczu, przebytych chorobach czy przyjmowanych lekach.
Dlatego jeśli jesteś osobą, która zmaga się z nietrzymaniem moczu – nie bój się wspomnieć o tym problemie podczas wizyty. Lekarz może zlecić odpowiednie badania i skierować Cię do specjalisty. Do tego wypisze receptę na produkty chłonne, więc kupisz je taniej.
Prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych u ludzi z nietrzymaniem moczu
Produkty chłonne Seni zostały zaprojektowane w taki sposób, aby chłonąć mocz szybko i skutecznie (m.in. wkład chłonny z superabsorbentem, specjalna włóknina rozprowadzająca ciecz, osłonki boczne). Należy jednak zadbać również o odpowiednią pielęgnację strefy intymnej. Warto w tym celu stosować m.in.
- chusteczki pielęgnacyjne Seni Care – mają dużą powierzchnię (30x20 cm) więc idealnie nadają się do oczyszczania skóry osób dorosłych. Neutralizaują przykre zapachy, również przy nietrzymaniu moczu. Są łatwe w użyciu;
- piankę myjąco-pielęgnującą Seni Care – delikatnie oczyszcza skórę bez konieczności spłukiwania. Dzięki delikatnym składnikom myjącym nie narusza ochronnej bariery skóry. Jest szczególnie skuteczna do oczyszczania okolic miejsc intymnych np. przy zmianie środka chłonnego;
- krem ochronny z argininą lub krem ochronny z tlenkiem cynku Seni Care – zawierają składniki, które pomagają nawilżać skórę i zabezpieczyć ją przed stanami zapalnymi, odparzeniami i odleżynami.
Właściwa pielęgnacja pozwoli uniknąć dyskomfortu i problemów skórnych.
Podczas rozmowy na temat nietrzymania moczu trzeba wykazać się dużą wyrozumiałością i wrażliwością. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przekonać drugą osobę do zadbania o swoje zdrowie oraz komfort i samopoczucie. Powodzenia.
Właściwa pielęgnacja pozwoli uniknąć dyskomfortu i problemów skórnych.
Podczas rozmowy na temat nietrzymania moczu trzeba wykazać się dużą wyrozumiałością i wrażliwością. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przekonać podopiecznego do zadbania o swoje zdrowie oraz komfort i samopoczucie. Powodzenia.
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.