Dziennik w aplikacji mobilnej
Dziennik mikcji to praktyczne narzędzie, dzięki któremu w prosty sposób przeprowadzisz obserwację swojego nietrzymania moczu.
Więcej11.07.2024
Problem z nietrzymaniem moczu lub kału może pojawić się na różnych etapach życia, Zazwyczaj na początku wystarczy sięgnąć po produkty na kropelkowe, lekkie lub średnie nietrzymanie moczu. Gdy problem się nasila i wkładki urologiczne nie są już wystarczającym zabezpieczeniem, należy poszukać innego rozwiązania. Na rynku dostępne są wyroby chłonne z wyższą chłonnością takie jak: majtki chłonne, pieluchy anatomiczne czy pieluchomajtki. Które z nich wybrać? Czym się kierować podczas zakupów? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o pieluchach anatomicznych i pieluchomajtkach. Inkontynencja – co to jest?
Słowo inkontynencja pochodzi od łacińskiego słowa incontinentis, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „nie trzymając przy sobie". Słowo to określa nietrzymanie moczu i/lub kału, czyli brak lub osłabioną kontrolę nad czynnościami fizjologicznymi.
Często mówi się o tym, że nietrzymanie moczu pojawia się naturalnie wraz ze starzeniem się organizmu i jest typowe dla osób starszych. Nie jest to prawdą, gdyż inkontynencja może wystąpić u osób w każdym wieku. Jeśli dotyka Cię ten problem bezpośrednio lub dotyczy Twoich bliskich, pamiętaj, że należy skonsultować go ze specjalistą. Nietrzymanie moczu (w skrócie NTM) lub/i kału u podopiecznych może mieć znaczący wpływ na komfort pracy Opiekuna, szczególnie ze względu na mogący pojawić się nieprzyjemny zapach. Osoby dotknięte tą dolegliwością często natomiast odczuwają dyskomfort związany z ciągłym uczuciem wilgoci. Poza tym mogą czuć wstyd, a co za tym idzie pogorszenie jakości życia czy utratę pewności siebie. Dlatego warto sięgnąć po wyroby chłonne, które odpowiednio dobrane, zapewnią komfort użytkowania i przywrócą użytkownikowi godność. Czy wyrób chłonny powinno się dobierać w zależności od wieku osoby z nietrzymaniem moczu?
W opracowaniach internetowych często pojawia się nieprawdziwe stwierdzenie, że wyroby chłonne dla dorosłych w średnim wieku i dla seniorów różnią się między sobą. To nieprawda. Różnice pomiędzy poszczególnymi wariantami wynikają z dostępnych rozmiarów, poziomu chłonności czy elementów budowy, na przykład kształtu i rozwiązań technologicznych. Wyrobów chłonnych nie dobiera się ich natomiast do wieku osoby zmagającej się z nietrzymaniem moczu.
Pieluchomajtki Super Seni stanowią niezawodne zabezpieczenie dla osób borykających się z problemem średniego, ciężkiego i bardzo ciężkiego nietrzymania moczu, To tradycyjne i sprawdzone zabezpieczenie, odpowiednie dla osób o każdym stopniu mobilności. Dobrze dopasowują się do ciała za sprawą elastycznego ściągacza w talii z przodu i z tyłu produktu oraz przylepcorzepów. Możliwość wielokrotnego zamykania i otwierania przekłada się na wygodę korzystania z produktu.
Alternatywą dla tradycyjnych pieluchomajtek Super Seni są pieluchy z regulowanym pasem biodrowym Seni Optima. Co je wyróżnia?
Pieluchy Seni Optima są dostępne w 4 poziomach chłonności, sprawdzą się przy średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniu moczu, zarówno u osób unieruchomionych, jak i tych, które pozostają aktywne i chcą niekiedy samodzielnie korzystać z toalety. Seni Optima łatwo się zakłada i zdejmuje, także bez pomocy opiekuna, co może stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych i przy treningu pęcherza.
Kolejnym z typów produktów, który warto rozważyć jako zabezpieczenie przy nietrzymaniu moczu, są pieluchy anatomiczne Seni San. Zaprojektowane tak, by odpowiadać potrzebom tych, którzy mają trudność w dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru pieluchomajtek, o każdym stopniu mobilności, również osób o nietypowej budowie ciała (np. otyłych). Tak więc Seni San dopasowuje się pod względem chłonności (dostępne w 4 poziomach chłonności), a nie rozmiarów ciała. Wyroby te nie mają elementów bocznych występujących we wcześniej opisywanych rozwiązaniach, przez co zapewniają swobodę ruchów, jednocześnie dobrze chroniąc przy nietrzymaniu moczu — jednakowo przy średnim, ciężkim, a nawet bardzo ciężkim NTM. Pieluchomajtki Super Seni, pieluchy Seni Optima są przeznaczone nie tylko dla osób z nietrzymaniem moczu, ale również dla tych, u których występuje inkontynencja kałowa. W przypadku ciężkiej inkontynencji kałowej przewidziany jest specjalny wyrób Seni San Alvi, który oferuje dodatkową ochronę i komfort dla osób borykających się z tym problemem. Oba produkty zakłada się je przy pomocy specjalnych majtek mocujących wielorazowego użytku.
Wszystkie wymienione wyżej produkty wyposażone są w podwójny indykator wilgotności, dzięki czemu dostarczają precyzyjnej informacji o stopniu napełnienia pieluchy, ułatwiając tym samym monitorowanie i utrzymanie odpowiedniej higieny.
Podczas zmiany wyrobu chłonnego warto sięgać po podkłady chłonne Seni. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie i chronią pościel czy materac przed zabrudzeniem i wilgocią.
Podkłady Seni są wygodne w użytkowaniu. Składają się z miękkiej warstwy chłonnej oraz zewnętrznej antypoślizgowej folii, która chroni podkład przed przeciekaniem i przesuwaniem się.
Pamiętaj, nietrzymanie moczu to poważny problem, a seniorom nie zawsze łatwo zaakceptować konieczność noszenia wyrobów chłonnych. Przede wszystkim, nie rób nic na siłę. Uporczywie namawiając i podnosząc głos, zwiększasz opór i wstyd, zniechęcając podopiecznego do noszenia wyrobów chłonnych.
Przeczytaj więcej, jak rozmawiać z bliskim lub podopiecznym i jak zachęcić do noszenia wyrobów chłonnych.
Z Narodowego Funduszu Zdrowia można otrzymać dofinansowanie na zakup pieluch lub pieluchomajtek dla dorosłych. Aby je uzyskać, należy udać się do najbliższej placówki opieki zdrowotnej, skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu czy na zdiagnozowaną chorobę lub przypadłość przysługuje dofinansowanie. Lekarz, który zawarł z NFZ umowę, może wystawić zlecenie na wyroby medyczne.
Kupując pieluchomajtki dla dorosłych w ramach dofinansowania NFZ, pamiętaj:
Opracowane na podstawie nfz.gov.pl
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w specjalnie opracowanym przez nas artykule. Zasady dofinansowania NFZ do pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych w 2024 roku – komu przysługuje, ile wynosi i kto może wystawić zlecenie?
Inkontynencji u osób starszych nie należy lekceważyć. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj też, że osoby z problemem nietrzymania moczu potrzebują wsparcia i zrozumienia, a dobór odpowiednich wyrobów chłonnych, może przywrócić im pewność siebie i radość z codziennych aktywności.
Dziennik mikcji to praktyczne narzędzie, dzięki któremu w prosty sposób przeprowadzisz obserwację swojego nietrzymania moczu.
WięcejCzy wiesz, że aż jedna na pięć kobiet w ciągu swojego życia choć raz będzie cierpieć na infekcje dróg moczowych? Zakażenia układu moczowego to bardzo częsta dolegliwość, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać symptomy chorób z tej grupy, a także przyczyny infekcji dróg moczowych i sposoby ich leczenia. Dzięki temu będzie można zareagować, zanim zakażenie przybierze na sile.
Więcejw aptekach i sklepach medycznych
w sklepach i aptekach internetowych
poprzez infolinię z dowozem
do domu
w wybranych supermarketach
i drogeriach
Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.
Dobierz produktWybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.
Dobierz RozmiarOficjalny sklep marki Seni
Przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.