20.12.2019
Praktyczne porady
Najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z problemem nietrzymania moczu jest metoda małych kroków. Działania, które z pozoru nie mają wiele wspólnego z problemem, mogą okazać się pomocne w radzeniu sobie z nietrzymaniem moczu zarówno u osób aktywnych ruchowo, jak i chorych leżących. Niezwykle ważne jest pozytywne nastawienie i chęć wprowadzenia korzystnych zmian.
Od czego zacząć?
Wypijaj odpowiednią ilość płynów pij odpowiednią ilość płynów
Aby prawidłowo funkcjonować, organizm potrzebuje codziennej dawki płynów, o czym trzeba pamiętać nawet przy nietrzymaniu moczu. W zależności od płci, wieku, temperatury otoczenia czy intensywności wykonywanych codziennie czynności ilość potrzebnych płynów może się wahać, jednak organizm sam potrafi podpowiedzieć, kiedy potrzebuje nawodnienia. Warto więc reagować na wskazówki własnego ciała, ale także pamiętać o kilku istotnych sprawach.
Pamiętaj:
- Dorosła osoba powinna wypijać dziennie ok. 1,5–2 litrów płynów dziennie. Okresowo, w czasie dużych upałów, ilość tę należy zwiększać.
- Wypijanie odpowiedniej ilości płynów pomaga utrzymać prawidłową pracę nerek.
- Najlepiej stosować się do zasady picia w miarę potrzeby.
- Aby ugasić pragnienie najlepiej pić napoje, które nie zawierają zbędnych kalorii – np. niegazowana woda mineralna, woda źródlana, herbaty ziołowe i owocowe, kawa zbożowa, odtłuszczone mleko.
Uwaga: część herbatek ziołowych, np. z pokrzywy, ma działanie moczopędne. Podobnie działają niektóre owoce, np. arbuz czy czereśnie.
Ograniczenie nietrzymania moczu poprzez ograniczenie picia to bardzo niekorzystne rozwiązanie. Zapomnij o nim. Mniejsza ilość wypitych płynów zmniejszy wydalanie moczu, ale spowoduje również zmniejszenie pojemności czynnościowej pęcherza moczowego, co może prowadzić do częstomoczu. Oznacza to, że parcie na pęcherz będzie pojawiać się dużo szybciej, nawet przy niewielkim wypełnieniu pęcherza.
Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów może doprowadzić do odwodnienia organizmu, szczególnie groźnego u dzieci i osób starszych.
Pierwsze objawy odwodnienia to:
- silne uczucie pragnienia,
- suchość w jamie ustnej,
- utrata masy ciała,
- zmęczenie.
Kolejne symptomy postępującego odwodnienia obejmują stopniową utratę sił i zaburzenia psychomotoryczne. Nasilające się odwodnienie niesie ze sobą ryzyko utraty zdrowia.
Stosuj odpowiednią dietę i zadbaj o odpowiednie wypróżnienia
Utrzymywanie odpowiedniej diety, dostarczającej organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, pozwala zapewnić dobre samopoczucie i uniknąć problemów z trawieniem. Częste zaparcia, spowodowane niewłaściwą dietą, powodują rozciąganie końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Prowadzić to może do ucisku i podrażnienia pęcherza moczowego oraz zmniejszenia jego pojemności. Dodatkowo, ucisk mas kałowych na cewkę moczową może powodować trudności w opróżnieniu pęcherza, a w konsekwencji prowadzić do nietrzymania moczu z przepełnienia.
Kilka zasad zdrowego żywienia, które pomogą Ci uniknąć problemów z trawieniem:
- Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie – daje energię na cały dzień. Postaraj się, aby pokrywało ok. 1/4 dobowego zapotrzebowania na kalorie.
- Jedz lekkostrawną kolację – pełny żołądek utrudnia sen.
- Przy konieczności stosowania specjalnej diety bezwzględnie stosuj się do zaleceń lekarza/dietetyka.
- Jedz spokojnie – jedzenie w biegu jest niezdrowe.
- Dieta powinna być urozmaicona – pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania zarówno węglowodanów, białek, jak i tłuszczy.
- Jedz dużo świeżych warzyw i owoców – są niezbędnym uzupełnieniem codziennego pożywienia – zawierają mnóstwo witamin, błonnik i minerały.
- Potrawy pikantne i ciężkostrawne spożywaj z umiarem – problemy z trawieniem ich są większe niż przyjemność z ich jedzenia.
- Ogranicz spożycie soli kuchennej – sól zatrzymuje wodę w organizmie, co przy jej nadmiernym spożyciu może prowadzić do obrzęków.
- Unikaj pustych kalorii (słodyczy, chipsów i innych niezdrowych przekąsek) – organizm niewiele z nich czerpie, natomiast nadmiar odkłada w postaci tłuszczu.
- Unikaj obfitych i tłustych posiłków – najlepsze są lekkostrawne posiłki podawane o stałych porach 4–5 razy dziennie.
- Unikaj przejadania się – przejedzenie może prowadzić do niestrawności.
- Nie podjadaj między posiłkami – regularne podjadanie może prowadzić do nadwagi.
Kontroluj swoją wagę
Jedną z przyczyn nietrzymania moczu jest otyłość. Nadmierna ilość tłuszczu w części brzusznej powoduje osłabienie mięśni dna miednicy oraz ucisk narządów wewnętrznych, w tym pęcherza moczowego. Warto więc zadbać o to, aby pozbyć się dodatkowych kilogramów.
Zmniejszenie wagi ciała jest zadaniem trudnym, ale nie niemożliwym. Najzdrowszym sposobem tracenia zbędnych kilogramów jest ich stopniowa utrata w wyniku utrzymywania zdrowej diety i systematycznych ćwiczeń. Osobom, które nie są w stanie wykonać ćwiczeń fizycznych, poleca się inne formy aktywności fizycznej, np. spacery, które mają dodatkowo dobroczynny wpływ na samopoczucie.
Dostosuj swoje otoczenie
Zapewnienie łatwego dostępu do toalety jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących dobre samopoczucie osoby z nietrzymaniem moczu. Dostosowanie otoczenia jest szczególnie istotne u osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Sama świadomość, że droga do ubikacji jest łatwa, może zmniejszyć stres związany z wizytą w toalecie i ograniczyć epizody nietrzymania moczu.
Co może pomóc?
- Ubieraj się tak, by przygotowanie do oddania moczu nie trwało zbyt długo – np. zapięcie spodni na kilka guzików jest bardzo niepraktyczne.
- Postaraj się, aby droga do toalety była możliwie jak najprostsza – slalom między meblami może znacznie wydłużyć czas dojścia do ubikacji.
- Jeśli modyfikacja otoczenia nie jest możliwa, a obawiasz się, że możesz nie dotrzeć do toalety na czas, dobrym rozwiązaniem jest krzesło sanitarne w pobliżu łóżka, szczególnie praktyczne w nocy.
Zastosuj działania profilaktyczne
Nieco wysiłku w stosowaniu działań profilaktycznych może zaoszczędzić dużo bólu i nieprzyjemności związanych z zakażeniem dróg moczowych czy podrażnieniami skóry, które mogą przekształcić się w odleżyny. Zwykle osoby długotrwale unieruchomione mają obniżoną odporność na zakażenia, ponadto skóra osób z nietrzymaniem moczu ma stały kontakt z drażniącym moczem. Bardzo ważne jest więc poświęcenie szczególnej uwagi higienie.
Pamiętaj:
- Konieczna jest zmiana środka chłonnego w miarę potrzeb. Nie pozwól, aby wkładka urologiczna czy pieluchomajtki były noszone zbyt długo. Przepełniony środek chłonny nie zabezpiecza przed nietrzymaniem moczu i niesie ze sobą ryzyko podrażnień skóry.
- Każdorazowo przy zmianie środka chłonnego należy delikatnie oczyścić skórę, najlepiej przy użyciu specjalnych pianek lub innych preparatów myjących do użycia bez wody.
- Oczyszczona skóra powinna być zabezpieczona specjalnymi kremami ochronnymi, które zabezpieczą ją przed działaniem czynników drażniących.
Więcej o higienie osób z nietrzymaniem moczu możesz dowiedzieć się klikając w odnośnik pielęgnacja skóry.
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.