04.11.2024
Nietrzymanie moczu przy zapaleniu pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego może być jedną z przyczyn nietrzymania moczu, określanego także jako inkontynencja. Dolegliwość ta ma istotny wpływ na jakość życia osoby zmagającej się z tym problemem. Może prowadzić do fizycznego i psychicznego dyskomfortu, a niekiedy nawet ograniczyć aktywność, chęć wychodzenia z domu czy spotkania z rodziną / przyjaciółmi. Nietrzymanie moczu na skutek zapalenia pęcherza dodatkowo mogą wzmagać dolegliwości związane ze stanem zapalnym.
Spis treści:
Objawy i przyczyny zapalenia pęcherza
Choroba pojawia się przeważnie u kobiet i dziewcząt, co wynika z anatomii układu moczowo-płciowego: bliskiego położenie ujścia cewki moczowej i odbytu. Zakażenie pęcherza moczowego może jednak wystąpić także u mężczyzn.
Zapalenie układu moczowego powodują też inne drobnoustroje, co często wynika z dodatkowych, sprzyjających infekcjom nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych. To na przykład utrudnienia prawidłowego odpływu moczu z pęcherza lub z nerki, przeważnie związane z kamieniami nerkowymi. U mężczyzn powodem może być też choroba gruczołu krokowego, a u kobiet – nieprawidłowości narządu rodnego. Ryzyko zwiększa także obecność cewnika w pęcherzu lub inne choroby, jak cukrzyca. Tego typu przypadki infekcji są nazywane powikłanymi zakażeniami układu moczowego.
Kobiety dotknięte zakażeniem układu moczowego często doświadczają silnego, trudnego do zniesienia bólu. Zdarza się jednak, zwłaszcza w przypadku zapalenia, że infekcja przebiega bezobjawowo lub świadczy o niej tylko podwyższona temperatura ciała.
Do innych objawów zapalenia należą:
- parcie na mocz,
- gorączka,
- nudności,
- (rzadko) krwiomocz,
- nietrzymanie moczu.
Nietrzymanie moczu a zapalenie pęcherza
Należy pamiętać, że każde zaburzenie pracy układu moczowego wpływa na proces oddawania moczu. Nietrzymanie moczu przy zapaleniu pęcherza jest powszechnym, szczególnie uciążliwym problemem, który może wystąpić w różnym wieku.
Omawiana dolegliwość bywa źródłem stresu i wstydu, dlatego podczas leczenia zapalenia oraz w celu złagodzenia niedogodności warto sięgać po odpowiednie produkty. Marka Seni ma w swojej ofercie wyroby chłonne przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, które gwarantują suchość i dyskrecję.
Seni Lady to specjalistyczne wkładki na nietrzymanie moczu dostępne aż w 9 poziomach chłonności: od kropelkowego do średniego nietrzymania moczu. Wkładki Seni Lady:
- powstały z myślą o kobiecej anatomii, dlatego zapewniają wygodę, gdy pracujesz, chodzisz, biegasz, jeździsz na rowerze,
- mają zawarte specjalne mikrogranulki, zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu moczu, dzięki czemu będziesz czuła się pewnie w każdej sytuacji,
- są produkowane z przetestowanych dermatologicznie materiałów, dlatego ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na skórze jest ograniczone do minimum.
Seni Man to specjalistyczne wkładki na nietrzymanie moczu przeznaczone dla mężczyzn doświadczających od kropelkowego do średniego nietrzymania moczu. Wkładki Seni Man to produkty, które:
- są dostępne w 5 poziomach chłonności,
- posiadają wklęsła wkładka przypominająca ochraniacz bokserski, dopasowana do męskiej anatomii
- wspierają kontrolę zapachu poprzez specjalne granulki (superabsorbent) we wkładzie chłonnym redukując tym samym nieprzyjemny zapach moczu
- są przyjazne skórze — pozwalają jej swobodnie oddychać,
- nie posiadają lateksu, co minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.
Leczenie infekcji pęcherza
Diagnostyka i leczenie infekcji pęcherza powinny przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza. Rozpoznanie często jest możliwe już na podstawie wywiadu z pacjentem i wyników rutynowego badania moczu. Jeśli objawy są silne, niejednoznaczne lub nawracające potrzebne mogą okazać się badania obrazowe lub dodatkowe, zgodnie z decyzją lekarza rodzinnego lub urologa.
Leczenie zapalenia pęcherza to kwestia indywidualna, uzależniona od przyczyny i stopnia nasilenia dolegliwości. Ważne, aby pacjent postępował zgodnie z zaleceniami lekarza, nie rezygnując z nich, nawet gdy po kilku dniach objawy zaczną ustępować. W przeciwnym razie może dojść do powikłań, w tym do wystąpienia pęcherza nadreaktywnego, który jest jedną z przyczyn nietrzymania moczu.
Profilaktyka przy zapaleniu pęcherza
Choć zapalenie pęcherza moczowego nie stanowi poważnego zagrożenia dla życia, może być uciążliwe i wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie, dlatego duże znaczenie ma podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia tej dolegliwości oraz jej nawrotu.
Najważniejsze zasady ogólne to:
- picie odpowiedniej ilości płynów w ciągu doby (około 1,5 l);
- stosowanie dobrych praktyk w toalecie;
- nieodwlekanie potrzeby oddania moczu, jeśli taka się pojawi,
- oddawanie moczu po stosunku płciowym;
- codzienna higiena narządów płciowych, także zawsze przed stosunkiem płciowym;
- podcieranie w kierunku od przodu do tyłu, w celu zapobieżenia przemieszczaniu bakterii z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej;
- unikanie stosowania środków plemnikobójczych, zwłaszcza z krążkiem pochwowym;
- wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy (najlepiej zaleconych przez fizjoterapeutę uroginekologicznego).
Nietrzymanie moczu przy zapaleniu pęcherza to powszechny i uciążliwy problem, który może znacząco wpływać na jakość życia. Warto pamiętać, że każde zaburzenie pracy układu moczowego może wpływać na proces oddawania moczu, a infekcje pęcherza często prowadzą do nietrzymania moczu. Kluczowe jest wówczas nie tylko odpowiednie leczenie infekcji, ale również stosowanie specjalistycznych produktów, które zapewnią komfort i dyskrecję.
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.