12.04.2024
Problemy pielęgnacyjne przy nietrzymaniu moczu u rodziców / osób starszych
Nietrzymanie moczu (inaczej inkontynencja) dotyka ludzi na różnych etapach życia. Statystycznie częściej występuje u kobiet, głównie ze względu na anatomię ich układu moczowego oraz przebyte porody. Może nasilać się z wiekiem.
Nietrzymanie moczu u osób dorosłych często staje się wyzwaniem. Ważną rolę odgrywa wówczas właściwa pielęgnacja. Wpływa ona nie tylko na utrzymanie higieny osobistej i zapobieganie infekcjom, ale także na zachowanie komfortu psychicznego i fizycznego. Odpowiednie działania pielęgnacyjne, dbałość o prawidłowe nawilżenie skóry, regularna zmiana produktów chłonnych – to kluczowe czynności, na które warto zwrócić uwagę na co dzień.
Podrażniona skóra i infekcje
Osoby starsze nie zawsze potrafią samodzielnie i trafnie zdefiniować potrzeby swojej skóry. Mogą nie czuć, że zaczyna się ona przesuszać i dopiero po pewnym czasie odczuwają dyskomfort. Ważne, aby – szczególnie gdy zmagają się z nietrzymaniem moczu – zadbać o pielęgnację. Przesuszona skóra to nie tylko ryzyko podrażnień, ale również większa podatność na infekcje.
W takich sytuacjach sprawdzi się delikatny żel myjąco-natłuszczający Seni Care – odpowiedni do mycia całego ciała, w tym miejsc intymnych, co przy dolegliwości nietrzymania moczu jest bardzo ważne. Żel niweluje uczucie ściągnięcia skóry oraz chroni delikatną barierę skóry.
Wymagająca skóra po umyciu potrzebuje nawilżenia. Wybierz odpowiedni produkt pielęgnacyjny:
Utrzymanie odpowiedniej higieny — nieprzyjemny zapach
Nietrzymanie moczu może mieć różny stopień intensywności: od kropelkowego do bardzo ciężkiego (więcej przeczytasz TUTAJ). Do każdego z nich można dopasować odpowiednie wyroby chłonne. W ofercie Seni można znaleźć zarówno cienkie wkładki urologiczne, jak i większe wyroby chłonne, takie jak pieluchomajtki.
Nawet kilka kropel moczu na bieliźnie u osób niestosujących wyrobów chłonnych może przyczynić się do powstania nieprzyjemnego zapachu i prowadzić do dyskomfortu. Osobom mobilnym polecamy wkładki urologiczne dla kobiet i wkładki urologiczne dla mężczyzn.
Dopasowują się one do ciała i redukują nieprzyjemny zapach moczu, jednocześnie przepuszczając parę wodną i uwalniając nadmiar ciepła. Dzięki temu są przyjazne dla skóry i pozwalają jej oddychać.
Ważną rolę odgrywa także dbanie o higienę intymną. Podstawę stanowi regularna zmiana wyrobu chłonnego oraz zachowanie czystości okolic intymnych, co pomaga zapobiec infekcjom i utrzymać skórę w dobrej kondycji.
Pielęgnacja u osób obłożnie chorych — odleżyny i odparzenia
Kolejnym wyzwaniem przy nietrzymaniu moczu, dotyczącym osób obłożnie chorych, są odleżyny i odparzenia. Powstają one wskutek ucisku i związanego z nim zaburzonego krążenia, czego skutkiem jest niedożywienie i niedotlenienie tkanek. Nie bez przyczyny najczęstszymi miejscami występowania odleżyn są pośladki, okolice kości krzyżowej i stawu biodrowego, pięty, łokcie oraz kolana. Dodatkowo skóra podrażniona moczem łatwiej ulega odparzeniom, co może prowadzić do dyskomfortu i bólu.
W takiej sytuacji ważną rolę również odgrywa regularna zmiana produktów chłonnych oraz stosowanie specjalnych produktów pielęgnacyjnych takich jak:
Ryzyko powstawania odleżyn zmniejsza częsta zmiana pozycji i stosowanie specjalnych materacy przeciwodleżynowych. Elementem profilaktyki mogą być również masaże, stosowane z użyciem Olejku czy Żelu aktywizującego.
Zachowanie higieny a ograniczona mobilność podopiecznego
Ograniczona mobilność pacjentów często stawia przed opiekunami wyzwania związane z higieną i kąpielą. U osób leżących tradycyjne mycie może być niewygodne lub nawet niemożliwe. W takich sytuacjach rozwiązaniem są produkty bez użycia wody:
Te produkty umożliwiają kompleksową higienę całego ciała w łóżku podopiecznego, bez konieczności kąpieli. Kosmetyki nie tylko oczyszczają skórę, ale również nawilżają ją i pielęgnują. Nawet przy ograniczonej mobilności podopiecznego można utrzymać wysoki standard higieny.
W pielęgnacji osób leżących sprawdzą się także chusteczki pielęgnacyjne. To sposób na szybką i komfortową higienę. Dużym atutem jest ich duża powierzchnia, dopasowana do wymogów pielęgnacji osób dorosłych.
Pielęgnacja a wyroby chłonne
Przedstawiliśmy do tej pory rozwiązania najczęstszych problemów pielęgnacyjnych przy nietrzymaniu moczu u rodzica lub podopiecznego. Warto jednak mieć na uwadze, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W praktyce oznacza to, że im szybciej wdrożona zostanie odpowiednia pielęgnacja i produkty, tym mniejsze ryzyko pojawienia się problemów skórnych.
Odpowiednio dobrane wyroby chłonne mogą skutecznie zmniejszyć dyskomfort wynikający z nietrzymania moczu , Szeroka oferta Seni umożliwia dopasowanie produktu do stopnia nietrzymania moczu, mobilności i indywidualnych preferencji osoby z inkontynencją. W ofercie dostępne są:
Wyroby chłonne – Wskazówki dla opiekuna
Odpowiedni dobór produktu jest niezbędny do prawidłowej opieki nad osobą z nietrzymaniem moczu. Szeroki asortyment wyrobów chłonnych, i produktów pielęgnacyjnych pozwala dostosować codzienną pielęgnację do indywidualnych potrzeb.
Dopasowanie produktu może sprawiać kłopot w sytuacji, gdy opiekun nie wie, jakie podopieczny ma potrzeby. W takiej sytuacji zalecamy przejść na stronę Seni, gdzie za pomocą kilku odpowiedzi na zadane przez nas pytania dobierzesz odpowiedni wyrób chłonny.
*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.