Zamów próbkę

01.02.2024

Inkontynencja u kobiet - przyczyny, rodzaje

Czy zdarzyło Ci się np. podczas kichania, kaszlu czy śmiechu popuścić mocz? Może nie zdążyłaś kiedyś do toalety na czas, przez co zmoczyłaś bieliznę? Przeczytaj poniższy artykuł, bo mogą być to pierwsze oznaki nietrzymania moczu tzw. inkontynencji. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, rodzaje oraz jakich produktów chłonnych używać.

Spis treści:

Rodzaje inkontynencji 

Zgodnie z wytycznymi organizacji International Continence Society (więcej w LINKU), nietrzymanie moczu można klasyfikować ze względu na funkcjonowanie układu moczowego, wyróżniając trzy rodzaje inkontynencji: wysiłkową, naglącą i mieszaną. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet

Wysiłkowa inkontynencja to bezwiedne oddawanie moczu przy wysiłku fizycznym, kaszlu, śmiechu czy kichaniu. Wyciek następuje na skutek napierania ciśnienia w jamie brzusznej na osłabione mięśnie dna miednicy. Nie wytrzymują one napięcia i rozluźniają się, czego efektem jest niekontrolowany wyciek moczu. 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu może przybierać trzy różne stopnie nasilenia:

 

Naglące nietrzymanie moczu

Naglące nietrzymanie moczu objawia się stałym uczuciem parcia, niezależnym od stopnia napełnienia pęcherza. Dodatkowo może pojawiać się nagła i silna potrzeba oddania moczu. Zazwyczaj po kilku – kilkunastu minutach od wystąpienia parcia mocz zaczyna bezwiednie wypływać. Naglące nietrzymanie moczu można podzielić na 2 typy w zależności od objawów:

Inkontynencja nagląca wynika głównie z nieprawidłowo funkcjonującego i nadmiernie aktywnego układu moczowego, a zwłaszcza pęcherza. 

Przyczyna tych zaburzeń nie jest znana.


przyczyny-nietrzymanie-moczu

Mieszane nietrzymanie moczu

Jeśli po przeczytaniu obu rodzajów nietrzymania moczu, dostrzegasz u siebie objawy zarówno naglącego i wysiłkowego nietrzymania moczu, może zdarzyć się tak, że masz mieszane nietrzymanie moczu.

 

Zainteresuje Cię również: Lekkie i średnie nietrzymanie moczu u kobiet – jaki produkt chłonny wybrać?

 

Przyczyny inkontynencji u kobiet

Nietrzymanie moczu,, może pojawić się w każdym wieku,bez względu na płeć. Anatomia układu moczowego sprawia jednak, że dotyczy przede wszystkim kobiet. Najczęściej pojawia się wskutek nadmiernego obciążenia, a w konsekwencji osłabienia mięśni dna miednicy,(MDM). Przyczyną może być nadwaga, ciąża czy przebyteporody. 

 

Innymi przyczynami pojawienia się nietrzymania moczu mogą być na przykład:

Na występowanie nietrzymania moczu  może mieć wpływ także przyjmowanie leków rozluźniających mięśnie.

 

Mięśnie dna miednicy 

Na problemy z nietrzymaniem moczu często poleca się ćwiczenia mięśni Kegla. To dobry sposób na wzmocnienie dolnych partii ciała i poprawę funkcjonowania pęcherza. Przed rozpoczęciem treningu, najpierw trzeba odbyć wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego. To specjalista od mięśni dna miednicy, który może:

Dzięki współpracy z ekspertem unikniesz wielu błędów, np. nadmiernego zaciskania lub napinania niewłaściwych partii ciała. 

Wizyta u fizjoterapeuty to nie wszystko. Trzeba także zmienić codzienne nawyki, które mogą osłabiać mięśnie dna miednicy takie jak nieprawidłowa postawa podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów, nadmierne wciąganie brzucha czy sposób odżywiania.

Ważne zasady w dbaniu o dno miednicy

Aby uniknąć nadmiernego obciążania MDM, pamiętaj o tym, żeby:

Ważne jest także zachowanie prawidłowej pozycji w toalecie. 

Właściwa pozycja w toalecie 

wlasciwa-pozycja-toaleta

Podczas mikcji mocz powinien wypływać samoistnie, bez napinania brzucha czy parcia. Aby było to możliwe, trzeba przyjąć pozycję kuczną. W tym celu:

W takiej pozycji  oddawanie moczu stanie się proste i… szybkie!

pozycja-w-toalecie

 Sprawdź też: Mięśnie Kegla. Ćwiczenia i ich wpływ na nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn.

 

Ciąża i poród, a nietrzymanie moczu

Podczas ciąży i porodu mięśnie dna miednicy są narażone na bardzo duży nacisk, co może powodować nietrzymanie moczu. U większości mam dolegliwość ta mija po ok. 6 miesiącach po urodzeniu dziecka. Jeśli tak się nie dzieje, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Dowiedz się więcej: Nietrzymanie moczu po porodzie. Przyczyny, ćwiczenia, profilaktyka oraz leczenie.

 

Jak chronić bieliznę przed wilgocią? 

Dla wielu osób nietrzymanie moczu stanowi temat tabu, natomiast mnogość porad w Internecie niekoniecznie ułatwia znalezienie rozwiązania. Z tego powodu niektóre kobiety, po zauważeniu u siebie objawów, sięgają po jedyny produkt chłonny przychodzący im na myśl – podpaski. To błąd.

Zwykłe podpaski, nawet te o wysokim stopniu chłonności, nie poradzą sobie ze wchłanianiem moczu, gdyż przeznaczone są do chłonięcia krwi, która jest gęstsza.

i i zapobieganiem powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Jeśli produkt chłonny nie ma odpowiednio dobranej ilości substancji chłonnej, mocz – o wiele rzadszy od krwi – nie zostanie wchłonięty. Oznacza to, że wycieknie na bieliznę i ubranie. Aby tego uniknąć, sięgnij po odpowiednie produkty chłonne. Do wyboru masz wkładki, bieliznę chłonną, pieluchomajtki i pieluchy anatomiczne.

 

Wkładki urologiczne

Rozwiązaniem w przypadku inkontynencjiu kobiet est stosowanie specjalistycznych wkładek na nietrzymanie moczu Seni Lady. Wśród nich wyróżnia się  dwie linie.

Wkładki Seni Lady są wykonane z delikatnych, miękkich i oddychających materiałów. Są nieperfumowane i testowane dermatologicznie. Nie zawierają elementów lateksowych, co oznacza bezpieczeństwo dla  Twojej skóry. Specjalnie zaprojektowane fioletowe osłonki boczne chronią przed wyciekami i zabrudzeniem bielizny. 

Bielizna chłonna 

Seni Lady Pants to bielizna chłonna dla kobiet, które cenią swobodę ruchów, są aktywne, chcą czuć się sucho i bezpiecznie w każdej sytuacji, mimo nietrzymania moczu. Poza tym są aktywne i nie chcą rezygnować ze swojego dotychczasowego życia, pasji.

Produkty z tej kategorii:

Pamiętaj! Nie musisz rezygnować z przyjemności, spotkań towarzyskich, sportu czy pracy. Nietrzymanie moczu nie musi wykluczać Cię z dotychczasowego trybu życia. Jeśli jesteś kobietą czerpiącą z życia pełnymi garściami, przy odpowiedniej ochronie produktów Seni Lady odzyskasz kontrolę i zapomnisz, że nietrzymanie moczu sprawiało kiedyś problem. 

 

Wizyta u lekarza – czy jest potrzebna w przypadku nietrzymania moczu?

Dolegliwość bywa na tyle uciążliwa, że doświadczające jej kobiety zaprzestają uprawiania sportu, porzucają dotychczasowe hobby, a nawet całkowicie wycofują się z życia towarzyskiego. Bywa, że wstydzą się powiedzieć o problemie nie tylko swoim bliskim, ale nawet lekarzowi, uznając inkontynencję za „naturalny” element starzenia się. 

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy nietrzymania moczu, nie czekaj i skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym. Specjalista postawi odpowiednią diagnozę, zleci dalsze badania i doradzi w doborze optymalnej drogi leczenia. W wielu przypadkach pożądane rezultaty przynosi leczenie farmakologiczne, niekiedy konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. 

Nie diagnozuj się sama. Nietrzymanie moczu to schorzenie, które wymaga konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą ginekologicznym – „domowe” sposoby mogą tylko pogłębić problem. Ponadto pamiętaj o tym, żeby nie ograniczać ilości spożywanych płynów w celu uniknięcia niekontrolowanego wycieku moczu. To duży błąd! 

Ilość spożywanych płynów nie wpływa na zmniejszenie problemu nietrzymania moczu, a może spowodować groźne w skutkach odwodnienie organizmu.

 

Dowiedz się więcej: Nietrzymanie moczu – stopnie nietrzymania, ćwiczenia, dziennik mikcji, leczenie. Prawdy i mity o NTM

Pytania i odpowiedzi

  1. Czym jest inkontynencja?

    Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu objawia się niekontrolowanym popuszczaniem  lub oddawaniem moczu.

  1. Jakie są rodzaje inkontynencji u kobiet?
    Wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące i mieszane.
  1. Do kogo się zgłosić po zaobserwowaniu objawów inkontynencji?
    Po zaobserwowaniu objawów inkontynencji należy zgłosić się do lekarza lub fizjoterapeuty uroginekologicznego.
  1. Czy podpaski są dobrym zabezpieczeniem przy inkontynencji?

    Nie, podpaski nie stanowią odpowiedniego zabezpieczenia przy nietrzymaniu moczu. Nie używaj produktów, które nie są przeznaczone do ochrony przy nietrzymaniu moczu.  Wkład chłonny podpaski, pod wpływem nadmiernej wilgoci, szybko zaczyna się odkształcać. Powstające grudki nie tylko uniemożliwiają odpowiednie wchłanianie się moczu, ale także wywołują dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny.  Właściwym wyborem będą specjalistyczne wkładki urologiczne Seni Lady.

Inni czytali również

Dobór rozmiaru wyrobów chłonnych

Dobór rozmiaru wyrobów chłonnych

Wybór produktu to nie tylko kwestia kategorii wyrobu, ale również dobór odpowiedniego rozmiaru. Źle dobrana pielucha może przynieść szkody zarówno finansowe, jak i zdrowotne.

Więcej

Dziennik w aplikacji mobilnej

Dziennik mikcji to praktyczne narzędzie, dzięki któremu w prosty sposób przeprowadzisz obserwację swojego nietrzymania moczu.

Więcej

Gdzie kupisz produkty Seni?

w aptekach i sklepach medycznych

przejdź do sklepu

w sklepach i aptekach internetowych

poprzez infolinię z dowozem
do domu

przejdź do sklepu

w wybranych supermarketach
i drogeriach

Dobierz produkt

Dobrze dobrany produkt to zarówno komfort chorego i mniejsze ryzyko powstania groźnych odleżyn, jak i mniej pracy dla opiekuna. Dobierz produkt z naszą pomocą.

Dobierz produkt

Dobierz Rozmiar

Wybór odpowiedniego rozmiaru produktu jest bardzo istotny. Od niego zależy komfort osoby, która z będzie z niego korzystać. W tym właśnie celu powstało narzędzie ułatwiające dobór rozmiaru.

Dobierz Rozmiar
Przejdź do sklepu

Oficjalny sklep marki Seni

Przejdź do sklepu
Przejdź do sklepu

Projekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat

Dowiedz się więcej

*Dotyczy wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu i śliniaków.

Ta strona korzysta z plików cookie

Korzystamy z danych lub plików cookies w Twojej przeglądarce, w celu personalizacji i poprawy wygody korzystania z naszej strony, analizy aktywności na stronie co pomaga wspierać nasze działania marketingowe i sprzedażowe, wyświetlania spersonalizowanych reklam w oparciu o informacje na temat Twoich zainteresowań (obejmujące Twoją aktywność na naszej stronie lub w innych witrynach) oraz Twojej lokalizacji. Poniżej możesz zmienić ustawienia przeglądarki, by blokować niektóre lub wszystkie pliki cookie.

Zatwierdź wszystko
Ustawienia

1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.

2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu TZMO SA z siedzibą pod adresem ul. Żółkiewskiego 20/16 87-100 Toruń

4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

a)      dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;

b)      tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;

 

5.    W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

6. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

Nazwa Domena Typ Czas trwania
_fbp .seni.pl Advertisement 3 months
smvr .seni.pl Analytics 10 years
smuuid .seni.pl Analytics 10 years
_ga .seni.pl Analytics 2 years
_gid .seni.pl Analytics 1 day
_gat_gtag_UA_17582194_1 .seni.pl Analytics 1 minute
_gat_UA-17582194-1 .seni.pl Analytics 1 minute
_smvs .seni.pl Analytics 1 day
_hjFirstSeen .seni.pl Analytics 30 minutes
_hjIncludedInSessionSample seni.pl Analytics 2 minutes
_hjAbsoluteSessionInProgress .seni.pl Analytics 30 minutes
smg salesmanago.pl Analytics 10 years
symfony seni.pl Other 2 hours
_hjSessionUser_2724099 .seni.pl Analytics 1 year
_hjSession_2724099 .seni.pl Analytics 30 minutes
SERVERID app3.salesmanago.pl Performance session

7. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

8. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.

źródła informacji: http://wszystkoociasteczkach.pl/