Zajmowanie się chorym leżącym w łóżku wymaga empatii i cierpliwości, ale również przygotowania i siły fizycznej Opiekujesz się chorym leżącym w łóżku? Z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo zająć się swoim podopiecznym.
Wylew, udar, choroba Alzheimera, uraz, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane – to najczęstsze przyczyny unieruchomienia chorego w łóżku. Stan ten może trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. W efekcie mogą pojawić się problemy takie jak:
Jednym z najważniejszych elementów opieki nad osobą leżącą w łóżku są czynności pielęgnacyjne. Nie wiesz, jak prawidłowo je przeprowadzić? Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania, jakie zadają opiekunowie osób leżących.
Doskonałym rozwiązaniem są produkty pielęgnacyjne, które można stosować bez użycia wody takie jak pianka myjąco-pielęgnująca, która w delikatny sposób oczyszcza skórę, a dzięki specjalnie dobranym składnikom nie narusza bariery ochronnej skóry. Można ją stosować do całego ciała, a szczególnie dobrze sprawdzi się przy oczyszczaniu okolic miejsc intymnych, np. przy zmianie produktu chłonnego. Przy oczyszczaniu zwróć uwagę na fałdy skórne, miejsca pod piersiami, pachami i kolanami, ponieważ to obszary najbardziej narażone na podrażnienia.
Regularne mycie skóry głowy oraz włosów jest bardzo ważne. Jeśli chcesz nauczyć się, jak zrobić to w odpowiedni, a zarazem prosty sposób, obejrzyj filmik pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=jE5zMos0s5I. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki na temat tego, jak w szybki i bezpieczny dla chorego sposób oczyścić jego włosy i przywrócić im świeżość. Możesz również sięgnąć po szampon w piance bez spłukiwania, którego delikatna formuła sprawia, że można go stosować do wszystkich rodzajów włosów nawet przy najbardziej wrażliwej skórze głowy.
Podstawowym środkiem pielęgnacyjnym dla osób z nietrzymaniem moczu są produkty, takie jak np. pieluchomajtki Seni, ale odpowiednia opieka nad osobą leżącą nie kończy się na nich. Niezbędnym uzupełnieniem dla dobrego produktu chłonnego jest krem ochronny. Regularnie zmieniaj wyrób chłonny u podopiecznego, a przed założeniem nowej umyj i osusz jego okolice intymne, a następnie posmaruj skórę kremem ochronnym z argininą Seni Care lub oczyść ją chusteczkami pielęgnacyjnymi Seni Care.
Masz problem z przeciekami? Sprawdź, czy rozmiar oraz chłonność pieluchomajtek są odpowiednio dopasowane do chorego. Więcej informacji na temat rodzajów dostępnych artykułów higienicznych znajdziesz na stronie https://seni.pl/pl_PL/baza-wiedzy-seni/pieluchomajtki-dla-doroslych-jakie-wybrac-jak-dopasowac-rozmiar-i-jak-prawidlowo-je-zakladac-refundacja-rozmiary-i-ceny.
Niezwykle istotne w codziennej opiece nad pacjentem leżącym jest zapobieganie bolesnym odleżynom i odparzeniom. Rany na skórze powodują nie tylko ból, ale mogą prowadzić do uszkodzeń tkanek i kości. Dodatkowo stanowią idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, co może pogorszyć stan zdrowia chorego. Aby tego uniknąć:
Jeśli na skórze osoby unieruchomionej pojawią się jakiekolwiek niepokojące zmiany, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub pielęgniarką, którzy pomoże ustalić ich charakter i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.
Dobrym pomysłem jest zapewnienie pacjentowi osobnego pokoju, jednak jeśli nie jest to możliwe, warto wygospodarować przestrzeń (np. przy pomocy parawanu), w której osoba leżąca będzie mogła odpocząć i czuć się swobodnie.
Oprócz pomieszczenia należy przygotować także:
Opiekę ułatwiają także akcesoria do pielęgnacji osób leżących, takie jak chusteczki pielęgnacyjne. Można ich używać w ciągu dnia, aby szybko przemyć skórę np. w okolicy intymnej bez konieczności używania wody. Sprawdzą się także do wycierania twarzy i rąk podczas jedzenia.
Więcej praktycznych wskazówek na temat opieki nad osobą leżącą znajdziesz na stronie https://seni.pl/pl_PL/baza-wiedzy-seni/praktyczne-porady-dla-opiekunow.
Oficjalny sklep marki Seni
przejdź do sklepuProjekt fundacji TZMO
Razem Zmieniamy Świat